Białystok. Tężnia na Wygodzie otwarta dla mieszkańców

Pierwsza w Białymstoku tężnia solankowa (mokra) znajduje się przy ul. Pieczurki. To ciekawie zaprojektowana przestrzeń, w której każdy może poczuć się komfortowo i korzystać z wyjątkowego mikroklimatu tego miejsca. Niedługo na terenie miasta powstaną inne tężnie – trzy solne, tzw. suche, i kolejna solankowa, tzw. mokra

Tężnia przy ul. Pieczurki jest skonstruowana z drewna i gałęzi tarniny, które zwiększają stężenie soli w solance przez jej częściowe odparowanie. W tak powstałym mikroklimacie można się inhalować, co ma znaczenie w profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń dróg oddechowych, nadciśnienia czy alergii.

Inwestycja została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Jej koszt to prawie 600 tys. zł. Obiekt jest ogólnodostępny, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-19.00, w soboty, niedziele i święta w godz. 8.00-20.00 w sezonie wyznaczanym przez Zarząd Mienia Komunalnego, który opiekuje się obiektem.

W regulaminie korzystania z tężni, umieszczonym przed obiektem, jest wiele szczegółów, które warto poznać, zanim skorzysta się z tego miejsca. Na przykład użytkownicy powinni wiedzieć, że jedna sesja nie powinna przekraczać 45 minut, a zalecane są sesje 30-minutowe.

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia pierwszej białostockiej tężni. Prezentuje się imponująco i może zdziałać dużo dobrego dla zdrowia – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Przygotowujemy się do budowy kolejnych takich miejsc. W niedługim czasie na terenie miasta powstaną jeszcze cztery.

Przygotowania do tych inwestycji są na różnych etapach, w zależności od miejsca i rodzaju tężni. Jedna z nich zostanie zainstalowana w Parku Planty, w pobliżu siłowni pod chmurką. Kolejna – przy ul. Szkolnej, w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Szkolnej z ul. Klonową. Trzecia tężnia zostanie wybudowana w Parku im. Jadwigi Dziekońskiej. Wszystkie wymienione tężnie solne to konstrukcje suche. Miasto ma już dwa pozwolenia na budowę obiektów z wykorzystaniem aerozolu solnego (trzecie pozwolenie ma otrzymać niedługo).

Ponadto Zarząd Mienia Komunalnego prowadzi przetarg na wykonanie tężni solankowej (mokrej) przy ul. Fredry, na terenie sportowo-rekreacyjnym. To projekt z Budżetu Obywatelskiego.

Red. M. L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy