Białystok. „Wyślij pocztówkę do babci” – zachęca z muralu Pani Eugenia

4 czerwca, w centrum Białegostoku, oficjalnie odsłonięto nowy mural: „Wyślij Pocztówkę do Babci”. Malowidło przedstawia uśmiechniętą babcię, która z błyskiem w oku, patrzy spomiędzy palców dłoni. Na głowie ma kwiecistą chustkę. Z tej pokrytej zmarszczkami twarzy emanuje niezwykłe ciepło, radość, i pozytywna energia…

 

Wzorem do namalowania muralu było zdjęcie, które wykonała białostocka fotografka Gosia Żuk. Bohaterką dzieła jest 90-letnia pani Eugenia. To babcia Andrzeja Bajguza, dziennikarza Radia Białystok.

„Babcia Gienia ❤️
Czym tak naprawdę jest mural, dowiedziała się, gdy się na nim znalazła.
Ma głowę na 4 piętra i serca jak dzwon, w styczniu skończy 90. lat, doczekała się 11 prawnuków.
Na co dzień bywa u niej „trochę biesiadnie, trochę brejkor”, jak to w życiu.

Ten mural jest docenieniem wszystkich babć Podlasia, tych otwartych, gościnnych, skromnych: „ale to wypada, żeby ja na bloku była?”, (mówiących o osobie zarazem w pierwszej i trzecie osobie), mających fach w ręku (gdy robi wełniane skarpety na drutach – najlepiej czerwone, bo najbardziej grzeją), światowych („teraz się uczą tych języków, ja nieuczona i 4 języki znam: polski, ruski, białoruski, prosty i trochę słów po niemiecku), miłość obiadami wyrażających (nawet, gdy odwiedzę bez zapowiedzi, zawsze w menu ma: schabowy i mielony), tych NAJLEPSZYCH!” – napisał na swoim Facebooku Andrzej Bajguz.

Portret Babci Eugenii zajmuje fasadę budynku przy ul. Skłodowskiej 14. Wcześniej mieścił się tam rektorat Uniwersytetu w Białymstoku. Obecnie budynek należy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, i to właśnie urząd bezpłatnie użyczył ściany na najbliższe pięć lat.

„Up to Date Festiwal to jest marka, wizytówka nie tylko Białegostoku, ale całego województwa. Nie wyobrażam sobie, abyśmy jako zarząd województwa tej inicjatywy nie wsparli” – podkreślał Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Dodał, że na decyzję zarządu miała też wpływ idea łączenia pokoleń, jaka od lat przyświeca festiwalowi.

„Jest to jeden z większych, o ile nie największy mural w Białymstoku. Nawiązuje on do akcji społecznej, którą już realizujemy od kilku lat. Nasze działania spotykały się z zainteresowaniem różnych marek, różnych sponsorów, ale tym razem wyprzedzaliśmy się z naszym super partnerem „Łomża Jasne Pełne” na pomysły. To co się udało nam zrobić jest naprawdę wielkim powodem do dumy” – powiedział Jędrzej Dondziło, dyrektor programowy festiwalu.

Mural już podbił serca mieszkańców miasta. Wielu uważa, że jest to jeden z najpiękniejszych murali w mieście. O każdej porze dnia prezentuje się pięknie.

„Bardzo fajny pomysł. Cieszę się, że ludzie mają jeszcze takie pomysły w tych czasach. A ogólnie, pocztówki to jest fajna rzecz, bo zawsze gdy ktoś ze znajomych jedzie na wakacje, to jest to fajny upominek…” – chwali inicjatywę Kacper.

„Murale podobają mi się. Niektóre są tak świetne, że warto zatrzymać się i popatrzeć” – powiedziała portalowi Podlaskie24.pl pani Teresa.

 

Mural ma zachęcać do pamiętania o najbliższych

 

Dyrektor artystyczny imprezy „Up to Date” Cezary Chwicewski podkreślał, że festiwal łączy nie tylko różne gatunki muzyczne jak rap, ambient czy techno. Łączy też starszych ludzi z muzyką, która wydawałoby się, nie ma z nimi nic wspólnego. Ale festiwal potrafi sprowadzić to do wspólnego mianownika.

„Z jednej strony mamy techno, a z drugiej strony mamy miłość do babci i utrzymywanie więzów międzypokoleniowych… Tego, żeby ludzie pamiętali o sobie i żeby ze sobą byli. Bo tak naprawdę, jak pomyślimy, to najbliżsi są najważniejsi w życiu” – mówił Cezary Chwicewski.

„Up to Date to nie tylko festiwal, ale też działania w ciągu roku, które łączą pokolenia” –  podkreślała Edyta Mozyrska, dyrektor departamentu kultury, promocji i sportu w Urzędzie Miejskim w Białymstoku.

W ramach akcji „Wyślij pocztówkę do babci” organizatorzy „Up to Date” przygotowują pocztówki i znaczki, które podczas festiwalu będzie można uzupełnić i wysłać. Jest ich już ponad 3 tys. To o 1 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

“Wyślij Pocztówkę do Babci” to akcja Up To Date Festivalu dająca możliwość wysłania w jego trakcie pocztówki do Babci, Dziadka czy najlepszego kumpla. Festa nocna trwa, artyści grają koncerty, a kolejka do stanowiska pocztówkowego stoi non-stop, jak za mięsem za młodości Babci. Piękna sprawa” – informują na Facebooku organizatorzy festiwalu.

Jubileuszowy festiwal

 

Tegoroczny festiwal odbędzie się na początku września w różnych lokalizacjach Białegostoku. Będzie to już 10. edycja tej imprezy. Wystąpi około 50 zespołów i muzyków tworzących muzykę elektroniczną i hip-hop.

Zobacz także mural z Zenkiem Martyniukiem

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy