Bielmlek dostał kredyt i zapłacił rolnikom, ale to nie koniec kłopotów spółdzielni


Sytuacja w Bielmleku ciągle napięta

Prezesowi udało się zaciągnąć kolejny kredyt. Tym razem w wysokości 20 mln zł. Z tej kwoty 13 mln zł poszło na wypłatę zaległych wynagrodzeń i pokrycie zobowiązań wobec dostawców mleka. Kredyt poręczył Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Pomógł minister rolnictwa.

Bielmlekiem przez lata kierował Tadeusz Romańczuk, który w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat senatora a nawet pełnił funkcję wiceministra rolnictwa.

Jednak mimo uregulowania zaległości finansowych wobec rolników majątek Bielmleku zaczęli już zajmować komornicy. A kontrahenci spółdzielni wycofują się ze współpracy.

 

Rolnicy złożyli zawiadomienie do prokuratury, w którym oskarżają zarząd o działanie na niekorzyść spółdzielni oraz zarzucają mu niezgodne z prawem podniesienie wysokości udziałów członków.


Wciąż obawiają się o udziały, które zarząd spółdzielni podniósł z 50 do 100 tysięcy złotych.

Dotyczy to około 800 udziałowców spółdzielni. Są to przede wszystkim rolnicy dostarczający mleko. Mimo, że wielu rolników zrezygnowało z oddawania mleka do tej spółdzielni, nadal jednak są jej. udziałowcami. Jeśli pojawi się komornik lub syndyk, może on ściągnąć pieniądze do wysokości udziałów od spółdzielców.

To dla wielu gospodarstw może być przyczyną poważnych problemów finansowych. Teraz  poszkodowani rolnicy planują złożyć pozew zbiorowy przeciw zarządowi Bielmleku i unieważnić uchwałę podnoszącą udziały.

Sejmik o Bielmleku

Tymczasem sprawą sejmiku zajął się sejmik województwa podlaskiego.

Radni poprosili ministra rolnictwa o interwencję. W stanowisku  przyjętym na sejmiku czytamy:

Sejmik województwa Podlaskiego, wsłuchując się w głosy zaniepokojonych a często już zdesperowanych rolników, chce zwrócić uwagę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na trudną sytuację dostawców i pracowników spółdzielni mleczarskiej Bielmlek z Bielska Podlaskiego, którzy z kilkumiesięcznym opóźnieniem otrzymali zapłatę za skupiony surowiec, wykonaną pracę. Dotychczasowa pomoc, w tym jednorazowy kredyt z poręczenia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, może okazać się niewystarczająca.

W trosce o rozwój regionu wnosimy o podjęcie działań kontrolnych i naprawczych wykorzystując dostępne rozwiązania prawne, mechanizmy pomocowe, finansowe przez powołane do tego celu instytucje, a jeśli zaistnieją ku temu okoliczności, także dzialania dochodzeniowo-śledcze wobec osób odpowiedzialnych za zarządzanie spółdzielnią„.

Zobacz: Po spotkaniu w Bielmleku. Prezes prosi o dwa tygodnie cierpliwości

 

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy