Brak ubiegłorocznego zeznania PIT nie przeszkadza w zalogowaniu się do usługi Twój e-PIT

Nie trzeba mieć danych z zeznania za ubiegły rok żeby zalogować się do usługi Twój e-PIT i złożyć swoje zeznanie podatkowe. Do usługi możemy zalogować się przy użyciu Profilu Zaufanego, który potwierdzimy w bankowości elektronicznej większości banków z których na co dzień korzystamy nie wychodząc z domu.

Urzędy skarbowe codziennie odbierają telefony od podatników, którzy chcą skorzystać z elektronicznej formy rozliczenia PIT, ale nie mają wydruku lub kopii swojego zeznania z ubiegłego roku. Podatnicy próbują telefonicznie uzyskać informację o wysokości swoich przychodów, żeby móc zalogować się do systemu, a wcale nie muszą tego robić – informuje Radosław Hancewicz z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. 

Do usługi Twój e-PIT można się bowiem zalogować albo wpisując dane autoryzujące pochodzące z naszych zeznań PIT albo korzystając z Profilu Zaufanego, który możemy uzyskać m.in. poprzez bankowość elektroniczną z której na co dzień korzystamy nie wychodząc z własnego domu.

Potwierdzenie Profilu Zaufanego przez bankowość internetową w większości banków jest czynnością bardzo prostą i zajmuje niewiele czasu. Daje nam za to bardzo wiele korzyści i ułatwia logowanie do usługi Twój e-PIT – dodaje Radosław Hancewicz. 

Wystarczy podczas logowanie do usługi Twój e-PIT wybrać sposób logowania przez profil zaufany, a na dalszym ekranie skorzystać z opcji „Zaloguj się przy pomocy banku lub innego dostawcy”. Wśród bankowości elektronicznej przez która możemy się zalogować jest bankowość PKO BP, Banku Pekao, Inteligo, Santander, mBank, ING, Millennium Bank czy Alior Bank.  

Ponadto, jeśli przez usługę Twój e-PIT chcą się rozliczyć małżonkowie, którzy nie posiadają kopii ubiegłorocznego zeznania to po zalogowaniu się przez pierwszego z małżonków przy użyciu Profilu Zaufanego, może on przejść do zakładki „Złożone dokumenty” i pobrać złożone wspólnie zeznanie ubiegłoroczne, które pozwoli na zalogowanie się drugiego z małżonków.  

Ważne! 

Są dwa sposoby logowania do usługi Twój e-PIT: dane podatkowe (dane autoryzujące) i Profil Zaufany (PZ)

Dane Podatkowe

Aby zalogować się do usługi Twój e-PIT przy pomocy danych podatkowych należy podać:

PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
kwotę przychodu, z rozliczenia za 2018 r.
kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy) i potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r. Jeżeli otrzymałeś informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2018 r. nie rozliczyłeś się samodzielnie – podaj kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A.

Profil Zaufany

Profil Zaufany możesz założyć i potwierdzić w pełni online przy pomocy zewnętrznego dostawcy tożsamości, np. banku 24h/7 dni w tygodniu. W systemie bankowości elektronicznej twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego. Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na Twój adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

e-Usługi – bezpieczeństwo i wygoda

Urzednicy zachęcają do korzystania z e-usług i kontaktu z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP oraz  infolinie.

Twój e-PIT i e-Deklaracje są dostępne tylko na stronie podatki.gov.pl i pozwalają na rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym.

Red. M.L.

Fot. IAS w Białymstoku

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy