Caritas Polska zebrał 83 mln zł na pomoc dla Ukrainy

Caritas Polska podsumował w poniedziałek pomoc dla Ukrainy po trzech tygodniach działań wojennych.

„Mogę potwierdzić, że suma, jaką zebraliśmy, to ponad 83 mln zł” – przekazał w poniedziałek (21.03)  dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Z tej kwoty blisko 39 mln zł pochodzi ze zbiórek w parafiach, prowadzonych w Środę Popielcową i w poprzedzającą ją niedzielę.

„W pierwszej chwili organizacje Caritas-Spes oraz Caritas Ukraina otrzymały od Caritas Polska pół miliona złotych. Caritas w Polsce organizuje transporty humanitarne na Ukrainę. Od początku wojny wysłaliśmy około pół tysiąca samochodów ciężarowych i busów. Wartość tej pomocy szacujemy na 35 mln zł” – powiedział. Składały się na nią żywność, środku higieniczne, opatrunkowe, ale też generatory prądu, koce i śpiwory – dodał.

Mówiąc o pomocy w Polsce uchodźcom z Ukrainy, zwrócił uwagę na dwa podstawowe wyzwania: przyjęcie tysięcy ludzi na granicy i wsparcie tych, którzy docierają w głąb Polski.

„W 26 punktach pomocy przygranicznej Caritasu i w Konsultach Zakonów Żeńskich działa 1200 wolontariuszy. Ponad 130 placówek Caritasu wydaje uchodźcom blisko 47 tys. posiłków dziennie. Z tej formy pomocy skorzystało już prawie pół miliona osób” – powiedział.

Iżycki dodał, że Caritas myśli o otwarciu kolejnych diecezjalnych centrów migrantów i uchodźców.

Zastępca dyrektora Caritasu Polska o. Cordian Szwarc powiedział, że wolontariusze Caritasu, którzy są na przejściach granicznych, mają zaspokajać pierwsze potrzeby uchodźców i rozeznawać kolejne. Na granicy i w innych lokalizacjach w Polsce działa ponad 200 wolontariuszy Caritasu Polska.

Z granicy wielu uchodźców udaje się w głąb Polski

„W 210 swoich ośrodkach oddziały diecezjalne Caritasu objęły wsparciem ponad 8,6 tys. osób, w tym blisko 5 tys. dzieci” – przekazała zastępca dyrektora Caritasu Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

Z kolei niemal 30 tys. uchodźców znalazło schronienie w domach prywatnych u osób, które zgłosiły chęć ich przyjęcia w parafialnych zespołach Caritasu.

„Ponad 130 placówek Caritasu wydaje uchodźcom blisko 47 tys. posiłków dziennie, z tej formy pomocy skorzystało już ponad 400 tys. osób. Ponadto ponad 69 tys. uchodźców otrzymało paczki żywnościowe i to dzieje się codziennie” – dodała.

Na konferencji poinformowano, że Caritas Polska rozpoczyna akcję Paczka dla Ukrainy. Paczki o wadze do 18 kg i maksymalnych wymiarach 41x38x64 cm, zawierające produkty, których lista jest na stronie www.caritas.pl/paczkadlaukrainy, można przynosić do parafii i do placówek Caritasu. Organizacja zbiera głównie artykuły spożywcze i higieniczne.

„Chcielibyśmy, aby każdy mógł wesprzeć osoby, które na Ukrainie teraz nie mają co jeść, nie mają podstawowych artykułów” – sprecyzowała Jarosz-Jarszewska.(PAP)

Red. M.L.

Fot. PAP/Paweł Supernak

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy