Cenne okazy owadów KAS przekazała Uniwersytetowi w Białymstoku

Dzisiaj (20.10.2021 r.) chronione motyle i chrząszcze Naczelnik Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku insp. Maciej Fiłończuk przekazał Uniwersytetowi w Białymstoku. Z ramienia uczelni protokół przekazania podpisał Prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu w Białymstoku – dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB. Dzięki współpracy KAS i UwB te rzadkie owady będzie można oglądać na ekspozycji w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy (UCP).

Jak zaznaczył dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB : „Warto inwestować w Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze, bo jest to miejsce, które cieszy się coraz większą popularnością i ma rewelacyjne zbiory, a Krajowa Administracja Skarbowa, przekazując te znakomite okazy, dokonała swoistej inwestycji dla dobra mieszkańców naszego miasta i regionu.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze jest to właściwe miejsce na takie eksponaty. Z Uniwersytetem w Białymstoku mamy bardzo dobre relacje i kontakty. Współpracujemy na niwie dydaktycznej, naukowej i wydawniczej” – mówił w trakcie spotkania insp. Maciej Fiłończuk.

42 -letni Rosjanin przewoził 5 gablot

W listopadzie 2019 roku funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Połowcach podczas kontroli busa kierowanego przez 42-letniego Rosjanina znaleźli 5 gablot ze spreparowanymi chrząszczami i motylami. Wstępna ekspertyza wykazała, że wśród 181 owadów znajdują się okazy zagrożone wyginięciem i objęte ochroną gatunkową, których przewóz przez granicę może odbywać się jedynie na podstawie odpowiednich zezwoleń.

Cenny niepylak apollo

W jednej z gablot znajdowały się m.in. 3 okazy motyla z gatunku niepylak apollo wpisanego na światową listę ochrony Konwencji Waszyngtońskiej CITES, której głównym celem jest eliminacja handlu okazami gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Gatunek ten wymieniony jest również w polskiej tzw. „Czerwonej księdze zwierząt”. Niepylak apollo ma w niej status gatunku skrajnie zagrożonego natychmiastowym wymarciem.

Wśród ujawnionych owadów znajdowały się m.in. również okazy chrząszcza o nazwie tęcznik liszkarz oraz okazy biegaczy. Gatunki te objęte są w Polsce ochroną na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Zabezpieczone okazy były dowodem w prowadzonym przez KAS postępowaniu. Po jego zakończeniu, sąd orzekł o ich przepadku na rzecz Skarbu Państwa.

Red. OKO

Fot. Podlaska KAS

na podst. informacji Podlaskiej KAS

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy