Co zrobić, gdy na konto zamiast 800 zł na dziecko wpłynie 500 zł?

Obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest w trakcie realizacji akcji podwyższania kwoty świadczenia wychowawczego, która będzie trwała do 29 lutego 2024 r.

Jeśli rodzic lub opiekun nie otrzyma w styczniu w swoim terminie płatności świadczenia wychowawczego w nowej wysokości, nie powinien składać kolejnego wniosku do ZUS-u.

Zakład na tę operację ma wskazany w ustawie termin i podniesie kwotę wsparcia na dziecko do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Zmiana kwoty świadczenia następuje automatycznie. Wyjątkiem są jednak sytuacje, w których świadczenie wychowawcze zostało już przyznane i jest wypłacane, jednak w sprawie zaistniała konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Dla takich przypadków zmiana kwoty musi zostać obsłużona manualnie przez pracownika ZUS-u.

Dotyczy to bardzo niewielkiej grupy osób. Są to przede wszystkim sytuacje, w których do ZUS-u wpłynął wniosek innego wnioskodawcy o przyznanie świadczenia wychowawczego na to samo dziecko, jak również spraw, w których zostało złożone odwołanie od rozstrzygnięcia w sprawie świadczenia wychowawczego do Prezesa Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czyli zachodzi jakaś przyczyna, dla której ZUS zajmuje się aktualnie sprawą, coś wyjaśnia lub weryfikuje – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Może więc się zdarzyć, że klient otrzymuje świadczenie wychowawcze na dwójkę dzieci, a w sprawie jednego jest prowadzone postępowanie. W takim przypadku kwota świadczenia automatycznie zostanie podwyższona tylko w przypadku jednego dziecka.

Świadczenie wychowawcze przysługuje w dalszym ciągu na dotychczasowych zasadach, jedyną zmianą jest podwyższenie kwoty wypłacanego wsparcia o 300 zł. Oznacza to, że tak jak dotychczas by otrzymać pieniądze, niewymagane jest, aby rodzic był zatrudniony – informuje rzeczniczka.

Na PUE klientów wysyłane są informacje o zmianie wysokości świadczenia z 500 zł na 800 zł. Jeśli świadczenie nie zostało dotychczas zwaloryzowane, to nie została przekazana również informacja o jego podwyższeniu.

Natomiast rodzice będą mogli składać wnioski o świadczenia wychowawcze na kolejny okres świadczeniowy tj. 2024/2025 już niebawem od 1 lutego 2024 r.

Red. M. L.

Fot. FreePik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy