Do Łomży wraca wojsko-uroczystości z udziałem ministra obrony narodowej

Do Łomży wraca wojsko- uroczystości

Na Starym Rynku przed łomżyńskim ratuszem ogłoszono decyzję o utworzeniu Pułku Logistycznego. W uroczystości uczestniczył minister obrony Mariusz Błaszczak.

O bezpieczeństwo ojczyzny trzeba dbać – podkreślał szef MON Mariusz Błaszczak, nawiązując do 80. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę.

Mariusz Błaszczak podkreślał w Łomży, że tego dnia przypada 80. rocznica napaści sowieckiej na Polskę i dokonania czwartego rozbioru Polski.

Nastąpiła okupacja, okrutna okupacja niemiecka i sowiecka, a metodami one nie różniły się – eksterminacja polskiej ludności dokonywała się tylko dlatego, że wywożeni na Ural, czy mordowani przez Niemców byli Polakami” – powiedział minister obrony.

Szef MON mówił, że być może, gdyby nie napaść sowiecka, Polska przetrwałaby nawałę niemiecką. – Być może sojusznicy z Zachodu udzieliliby pomocy;  gdyby tak się stało, nie zginęłoby 6 mln obywateli polskich, a Polska nie zostałaby dotknięta katastrofą związaną ze stratami materialnymi –  mówił.

 ,,Jakie wnioski płyną z tych doświadczeń historycznych, historycznych wydarzeń – otóż takie, że o bezpieczeństwo naszej ojczyzny trzeba dbać. Szczególną troską o bezpieczeństwo powinien wykazywać się Polski rząd i tak jest w przypadku obecnego rządu” – powiedział szef MON.

Wojsko Polskie wraca do Łomży

Mariusz Błaszczak powtórzył, że jeszcze kilka lat temu było zupełnie inaczej – gdy w  2011 roku rząd koalicji PO-PSL zlikwidował 1. Warszawska Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki, „otwierając polską wschodnią flankę”.

„My te błędy konsekwentnie naprawiamy” – zapewnił, nawiązując do decyzji o powołaniu 18. Dywizji Zmechanizowanej, zwanej „żelazną dywizją”. Przypomniał, że nowa jednostka kontynuuje tradycje funkcjonującej w okresie II RP w Łomży 18. Dywizji Piechoty, zwanej „żelazną dywizją”, „dlatego, że tak dzielnie stawała podczas wojny z Bolszewikami w 1920 roku”.

„Wojsko Polskie wraca do Łomży” –  przekonywał Błaszczak.

Pułk 18.Dywizji

Pułk z siedzibą w Łomży ma być wsparciem dla powstającej 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, której dowództwo mieści się w Siedlcach. Dowódcą pułku został pułkownik Paweł Gałązka, we wtorek mianowany na ten stopień.

Dywizja ta ma docelowo składać się z trzech brygad, pułków logistycznego, artylerii i przeciwlotniczego oraz batalionu rozpoznawczego. W planach jest także sformowanie nowego pułku  inżynieryjnego, który ma wykonywać zadania na rzecz 18. Dywizji.

Część łomżyńskiego pułku logistycznego będzie stacjonowała w Białej Podlaskiej. Pułk będzie się składał z trzech batalionów: transportu, zabezpieczenia i  naprawczego.

,,Na sztandarze jest także herb naszego miasta. Jednostka wojskowa ma liczyć docelowo 600 żołnierzy i pracowników cywilnych. Ma opierać się głównie na żołnierzach lokalnych. Jedynie kadrę oficerską będą stanowiły osoby z zewnątrz. Warto skorzystać z możliwości jakie oferuje wojsko. Stabilna praca, dobre zarobki.” – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Według wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego sformowanie jednostki wojskowej w Łomży to także szansa na ożywienie gospodarcze nie tylko tego miasta, ale całego regionu.

,,Dzisiejszy dzień jest taką uroczystością, która coś rozpoczyna bowiem ten pułk będzie osiągał swoje stany docelowe w jak najszybszej, mam nadzieję przyszłości„-dodał wojewoda podlaski.

W Łomży, gdzie obecnie ma swoją siedzibę batalion lekkiej piechoty Obrony Terytorialnej, do końca 2012 r. stacjonował także 1. Łomżyński Batalion Remontowy.Po jego rozformowaniu w mieście zostały tylko wojskowe warsztaty remontowe, w których zatrudnionych jest ok. 130 osób. Teraz zostaną one wchłonięte przez 18. Pułk Logistyczny, w skład którego wejdą trzy bataliony: remontowy, transportowy i zabezpieczenia.

Dopisali Łomżyniacy

 

Na placu przed Ratuszem, oprócz oficjeli pojawiło się wielu mieszkańców Łomży.

,,Piękna uroczystość. Bardzo to ładnie było. Orkiestra pięknie grała. To dobrze, że wojsko będzie. Może i cywile skorzystają”– mówi nam Pani Teresa Korytkowska z Łomży.

,,Wojsko musi być i koniec, aby tylko wojny nie było. Teraz już długo nie było. Może ludzie trochę zmądrzeli, przynajmniej w Europie. Nigdy więcej wojny, ale dobrze, że wojsko mamy„- mówi portalowi Leon Napiórkowski z Łomży.

 

 

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy