Do podlaskich terytorialsów trafiło 1600 ogrzewaczy do ciała-to darowizna od Enea S.A.

800 ogrzewaczy do ciała, 800 ogrzewaczy do stóp i 870 specjalnych świateł Light Stick BCB trafiło do podlaskich terytorialsów. To darowizna rzeczowa od Grupy Enea

Trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Państwowe firmy błyskawicznie odpowiedziały na apel wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o doposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej i Służby Granicznej, które wzmacniają polską granicę. Do akcji włączyła się m.in. Grupa ENEA.

W środę 5 stycznia 2022 roku w siedzibie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku Enea SA za pośrednictwem Enei Ciepło przekazała 25 Wojskowemu Oddziałowi Gospodarczemu w Białymstoku 800 ogrzewaczy do ciała, 800 ogrzewaczy do stóp i 870 specjalnych świateł Light Stick BCB. Cały sprzęt trafił do żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy służą na polsko–białoruskiej granicy w ramach operacji Silne Wsparcie. Ich głównym zadaniem jest wspieranie działań funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz pomoc lokalnej społeczności z rejonów przygranicznych. Podlascy terytorialsi prowadzą patrole piesze i mobilne terenów przygranicznych.

– Pomysł na wsparcie WOT jest odpowiedzią na apel Ministerstwa Aktywów Państwowych, a dokładnie ministra Jacka Sasina, który poprosił spółki z udziałem Skarbu Państwa o to, żeby finansowo wsparły działania na granicy. I Grupa Enea postanowiła zaangażować się w takie wsparcie – mówi Cezary Ołdakowski, prezes Enei Ciepło w Białymstoku.Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wykonując działania na granicy polsko–białoruskiej dbają o nasze bezpieczeństwo. Widzimy to i doceniamy ich służbę. Dlatego też, zależało nam na wsparciu podlaskich terytorialsów, konkretnym sprzętem, który przyda im się w zimie na granicy – dodaje prezes Enei Ciepło.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej  wyposażeni są w broń etatową i sprzęt optoelektroniczny do obserwacji (w tym noktowizję oraz termowizję). Mają też plecaki medyczne, w których są m.in. koce termiczne i folie NRC zabezpieczające przed wychłodzeniem organizmu. Teraz dodatkowo dzięki wsparciu Grupy Enea żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą dodatkowo dysponować  kolejnymi ogrzewaczami do ciała, i specjalnymi światłami Light Stick BCB.

– Skoro Enea ciepło produkuje ciepło i prąd, to chcielibyśmy chociaż symbolicznie przekazać na granicę trochę ciepła i prądu. Stąd też przekazujemy żołnierzom ogrzewacze do ciała i światła chemiczne, które pozwolą poprawić komfort funkcjonowania na granicy w okresie zimowym. (…) Pragniemy w ten sposób pokazać, że o Was pamiętamy, i dziękujemy za Waszą służbę – podkreśla Cezary Ołdakowski.

– Jest to sprzęt, którego na co dzień nie otrzymujemy w wojsku, według normalnych wojskowych należności. Zatem przekazanie darów tego typu, jest dla nas szczególnie ważne, gdyż pozwala żołnierzowi ogrzać się bez względu na to jakie zadania wykonuje. Czy są zadania stacjonarne w ramach prowadzonych operacji na posterunku, czy też są to zadania patrolowe, ale wykonywane pieszo bez pojazdów, gdyż uniezależniamy się od zewnętrznych źródeł ciepła, jak ognisko, pojazd czy ogrzewany namiot – mówi ppłk Krzysztof Marcinkowski, dowódca 11 Batalionu Lekkiej Piechoty w Białymstoku.

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej monitorują sytuację w strefie nadgranicznej również z powietrza. Zapewniają też sprawność oświetlenia strefy. Podlascy terytorialsi będą na granicy do czasu zakończenia kryzysu migracyjnego.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy