Dworzec kolejowy w Białymstoku ma swoją patronkę

Działaczka podziemia antykomunistycznego, sanitariuszka i łączniczka, która w wieku niespełna 18 lat została skazana na śmierć przez rozstrzelanie – Danuta Siedzikówna ps. „Inka” została patronką dworca PKP w Białymstoku

Uroczystość nadania imienia dworcowi Białystok odbyła się (28.08) w 75. rocznicę śmierci bohaterki.

 

To niewątpliwie wielki zaszczyt, że dzisiaj możemy w sercu województwa podlaskiego, w Białymstoku, nadać dla pięknie odrestaurowanego dworca PKP imię Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, naszej wielkiej bohaterki. Zwróciłem się w imieniu mieszkańców naszego województwa, środowisk patriotycznych do Zarządu PKP właśnie z taką inicjatywą. Została pozytywnie rozpatrzona, i dzisiaj właśnie w rocznicę zamordowania naszej bohaterki przez komunistów, możemy odsłonić tablicę, która będzie wszystkim podróżnym przypominać, że właśnie znajdują się na dworcu w Białymstoku im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” – powiedział dziennikarzom Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

ZOBACZ RELACJĘ TUTAJ

W wydarzeniu, podczas którego odsłonięta została pamiątkowa tablica z płaskorzeźbą przedstawiającą wizerunek Danuty Siedzikówny „Inki”, wzięli udział kolejarze, leśnicy oraz przedstawiciele środowisk społecznych, patriotycznych, naukowych, kulturalnych i politycznych. Podczas uroczystości hr. Waldemar Wilk, X Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława przekazał na ręce Krzysztofa Mamińskiego, prezesa zarządu PKP S.A. medal Danuty Siedzikówny „Inki” dla Polskich Kolei Państwowych S.A.

– Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy pochodząca z Podlasia Danuta Siedzikówna ps. „Inka” została awansowana do stopnia podporucznika, a kilkanaście lat wcześniej prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Dziś my, polscy kolejarze, honorujemy „Inkę”, nadając jej imię dworcowi kolejowemu w Białymstoku. To piękny, odrestaurowany z dużą pieczołowitością i zarazem kompleksowo zmodernizowany w 2020 roku obiekt. Naszym zdaniem to godne miejsce do upamiętnienia zasług jednej z najważniejszych postaci podziemia antykomunistycznego – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Dworzec kolejowy w Białymstoku będzie nosił imię kobiety niezłomnej – Danuty Siedzikówny ps. „Inka”

Jako przedstawiciel Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, fundatora pamiątkowej tablicy, cieszę się, że dworzec kolejowy w Białymstoku będzie nosił imię kobiety niezłomnej – Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Wprowadzając narodowych bohaterów do przestrzeni publicznej, mamy nadzieję, że będą oni dla nas wszystkich prawdziwym wzorem patriotyzmu i oddania Ojczyźnie. To szczególnie ważne w naszej codzienności, której symbolem jest właśnie ten budynek – powiedział dr hab. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówił, że każde państwo, także Polska, próbuje przekazywać następnym pokoleniom pewne wartości. Przypominać bohaterów, i ich upamiętniać w miejscach  publicznych, takich jak. np dworce.

Dworzec PKP jest jednym z takich wielu miejsc publicznych w przestrzeni publicznej, które powinny przypominać właściwe postawy naszych dziadów, naszych ojców – mówił Piontkowski.

Dodał, że „Inka” to symbol poświęcenia życia w służbie ojczyzny.

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras podkreślił, że „Inka” to postać symboliczna, która uosabia tych, którzy „kochali Polskę i wolność”. I honorowanie jej to także oddanie hołdu wszystkim tym, którzy walczyli o wolny kraj.  Marszałek województwa Artur Kosicki zaznaczył, że nadanie dworcowi imienia Danuty Siedzikówny jest godnym upamiętnieniem tych, którzy za te walkę zapłacili swoim życiem.

Uroczystości w Białymstoku i całe wydarzenie zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość na białostockim dworcu uświetniły także występ wokalny dziecięcego zespołu muzycznego i obecność pocztów sztandarowych. Ponadto w dniu wydarzenia pasażerowie oraz mieszkańcy miasta, dzięki uprzejmości Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, mogli też obejrzeć wystawę poświęconą patronce dworca.

Polskie Koleje Państwowe S.A., poprzez współpracę z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, włączyły się w działania związane z realizacją polityki historycznej i popularyzacją wiedzy o historii Polski i jej najwybitniejszych postaciach. Dotychczas, w ramach współpracy z IDMN, patronaty zostały nadane dworcom Warszawa Wschodnia (im. Romana Dmowskiego), Kraków Główny (im. Józefa Piłsudskiego) i Katowice (im. Konstantego Wolnego). Pierwszym polskim dworcem kolejowym, który ma swojego patrona, jest Dworzec Centralny w Warszawie. Od 2019 roku nosi on imię Stanisława Moniuszki.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska / Podlaskie24.pl

Polskie Koleje Państwowe S.A.

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy