Dzień otwarty na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

W środę 11 maja w  namiotach na Dziedzińcu Pałacu Branickich uczniowie mogli bliżej poznać kierunki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Odwiedzić  wiele ciekawych stanowisk. Można było zrobić analizę składu ciała, zmierzyć poziom cukru we krwi czy poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie. 

Wiedza nie tylko o kierunku studiów była na wyciągnięcie ręki 

Każde stanowisko reprezentowało inną dziedzinę. Prowadzili je studenci określonych kierunków. Można było porozmawiać z przyszłymi ratownikami i ratowniczkami medycznymi, pielęgniarkami czy dietetyczkami. Każda z tych osób chętnie dzieliła się swoją wiedzą nie o samym toku studiów, ale też na temat wielu istotnych spraw związanych z ich przedmiotem nauki.

Reporter przebadany

Analizę składu ciała przeprowadziły na mnie  studentki dietetyki. Na mojej siłowni niestety takie badanie nie jest wliczone w cenę karnetu, a przez dzień otwarty na UMB dowiedziałem się, w jakim kierunku powinien podążać mój tok treningowy. Również studentki pielęgniarstwa zmierzyły mój poziom cukru we krwi, a jak się okazało, był prawidłowy. Odwiedzającym ich stanowisko proponowały również badanie ciśnienia oraz saturacji tlenu we krwi.

Studenci o prowadzonych przez nich stanowiskach

Energiczni, uśmiechnięci i otwarci na dzielenie się wiedzą — te trzy przymiotniki świetnie opisują nastawienie studentów do odwiedzających ich osób. Dzień otwarty cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie młodych Białostoczan.

„Zainteresowanie mamy ogromne. Mamy bardzo dużo chętnych, dużo ludzi chce sprawdzić swoją masę ciała i zrobić analizę składu ciała” – opowiada Dominika, studentka dietetyki

Fachowej pomocy należy szukać na konsultacjach dietetycznych, gdyż każdy wymaga indywidualnego podejścia. Natomiast główne założenia czy zarys danej diety możemy przedstawić” – na pytanie odnośnie porad dietetycznych odpowiada Brygida, również studentka dietetyki

Kolejnym ciekawym stanowiskiem było te prowadzone przez studentki położnictwa. Studentka Justyna oraz jej koleżanki udzielały istotny porady dla aktualnych i przyszłych matek.

„Mamy model układu kostnego kobiecej miednicy razem z główką płodu, żeby pokazać, jak się ratuje w trakcie porodu. Też chustujemy model dziecka, aby poinstruować kobiety, jak należy je nosić po porodzie”– mówi Justyna

Na owym stanowisku pomoc znalazła ciężarna studentka UMB, której zostały udzielone cenne wskazówki odnośnie jej przyszłego porodu.

Wrażenia z dnia otwartego przyszłej studentki lekarstwa

Udało nam się też porozmawiać z licealistką, która w przyszłym roku chciałaby spróbować swoich sił na kierunku lekarskim.

„Bardzo mi się tu podobało. Pogadałam ze studentami i odwiedziłam muzeum. Bardzo chciałabym za rok dostać się na kierunek lekarski. Oprócz niego interesuje mnie również kosmetologia i technik dentystyczny”  – tłumaczy Ola

Red. Maciej Walesiuk

Fot. Maciej Walesiuk

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy