Jaka doniczka dla rośliny: ceramiczna czy z terakoty?

Jaka doniczka dla rośliny: ceramiczna czy z terakoty?

Wybór odpowiedniej donicy dla Twojej rośliny ma ogromne znaczenie. Kluczową cechą tego produktu jest tworzywo. Wiele osób zastanawia się w związku z tym, czy lepiej wybrać donice ceramiczne, czy wykonane z terakoty. W tym artykule próbujemy odpowiedzieć na to pytanie, a także wskazujemy plusy oraz minusy obu rozwiązań.

Donice ceramiczne — dobre i złe strony

Donica ceramiczna jest zarówno elementem dekoracyjnym, jak i pojemnikiem służącym do uprawy roślin. Tworzywo ceramiczne ma pozytywny wpływ na rośliny i sprawdza się nie tylko w domu, ale również na balkonie oraz tarasie. To zdecydowany atut tego produktu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że donice ceramiczne są znacznie cięższe od tych, które są wykonane z tworzywa sztucznego. Można uznać to za wadę, ale z drugiej strony dzięki sporej wadze donice ceramiczne są mniej narażone na przewrócenie przez wiatr. Warto zapoznać się z dostępnymi produktami wykonanymi z tworzywa ceramicznego na przykład na stronie internetowej https://cloveris.pl/donice-ceramiczne.

Wiele modeli donic ceramicznych kusi swoją oryginalnością i wygląda jak prawdziwe dzieła sztuki. Jeżeli zatem nie przeszkadza Ci spora waga pojemników lub uważasz to wręcz za atut, zdecyduj się na ten wariant produktu.

Donice z terakoty — plusy i minusy

Donice z terakoty to inaczej takie, które zostały wykonane z czerwonej gliny. Doskonale chłoną one wodę, a jednocześnie stwarzają odpowiednie środowisko dla rozwoju roślin. Docenić można je między innymi za to, że chronią rośliny przed zimnem, dobrze utrzymują wilgoć i są stabilne termicznie, a także nie powodują przegrzewania korzeni roślin, które w nich rosną. Bez względu na to, czy mowa jest o uprawie doniczkowej w domu, na tarasie, czy w ogrodzie. Wysokiej klasy doniczki z terakoty można zakupić na przykład na tej stronie internetowej: https://cloveris.pl/doniczka-terakota.

Dodatkowym atutem tego typu donic jest mrozoodporność. Wszystko dzięki temu, że zostały one wykonane z wysokiej jakości glinki i wypalone w wysokiej temperaturze. Kolejnym plusem doniczek wykonanych z terakoty jest uniwersalność estetyczna. Mają one stonowane barwy, a w związku z tym idealnie komponują się do niemal każdego miejsca. Spokojnie można umieścić je we wnętrzach zaaranżowanych w stylu industrialnym, a także w takich, które prezentują styl skandynawski.

Niewielkim minusem jest fakt, że trzeba uważać, na to, gdzie się kładzie te pojemniki. Ze względu na to, że same chłoną wodę, na drewnianej podłodze lub na meblu może pozostać ślad. Doskonałym rozwiązaniem są jednak podstawki pod donice. Jeżeli je wykorzystasz, wspomniana cecha produktu z terakoty nie będzie miała żadnego znaczenia.

Podsumowując, zarówno donice ceramiczne, jak i wykonane z terakoty mają spore grona swoich zwolenników. Pojemniki z obu rodzajów tworzyw prezentują się bardzo dobrze w wielu aranżacjach i można uznać je za uniwersalne. Zastanów się, na jakich cechach donic najbardziej Ci zależy i podejmij najlepszą decyzję zakupową.


Red. OKO

Fot. mat.prasowe

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy