Jaryłówka. Szef MON podziękował żołnierzom służącym na granicy z Białorusią

Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się we wtorek (15.08) wieczorem z żołnierzami wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej w bazie w Jaryłówce k. Bobrownik (Podlaskie), w pobliżu granicy z Białorusią. W dniu Święta Wojska Polskiego dziękował im za służbę na tej granicy

Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami na okolicznościowej kolacji, zorganizowanej na wolnym powietrzu. Oprócz posiłku przygotowanego przez wojskową kuchnię, przygotowane były też ogniska do pieczenia kiełbasek.

„Przyjechałem do was, żeby wam podziękować. Kiedy w Warszawie odbywała się defilada (…), powiedziałem, że przyjadę tutaj do was, żeby wam podziękować za waszą służbę, bo najważniejsze jest to, co wy tu robicie, wasza służba na granicy polsko-białoruskiej” – mówił.

Powiedział żołnierzom, że w czasie defilady były „mocne brawa” skierowane pod ich adresem. „Przekazuję wam podziękowanie ze strony bardzo wielu ludzi, którzy przyszli na defiladę dzisiaj w Warszawie (…). To Święto Wojska Polskiego, a więc nie wyobrażałem sobie, że nie przyjadę tu do was i że nie złożę wam życzeń” – mówił Błaszczak.

Zapewniał, że służba żołnierzy na granicy z Białorusią „jest doceniana przez naszych rodaków”. „Ludzie naprawdę są wam wdzięczni za tę trudną służbę, to są wyzwania, którym stawiacie czoła (…). Dzięki waszej służbie Polska jest bezpieczna” – dodał szef MON.

Podkreślał, że jego priorytetem – jako ministra obrony narodowej – jest zwiększanie liczebności polskiego wojska. „Zakładamy nowe jednostki wojskowe (…), wojsko polskie ma liczyć 300 tys. żołnierzy i to naprawdę jest realne” – dodał. Powtórzył informacje o zakupach uzbrojenia na potrzeby polskiej armii i o współdziałaniu w ramach NATO.

W bazie wojskowej w Jaryłówce są żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i innych brygad OT. „Od ponad siedmiuset dni wspieramy Straż Graniczną. Pierwsza faza operacji wsparcia SG miała miejsce od momentu wprowadzenia stanu wyjątkowego (na terenie przygranicznym z Białorusią-PAP); trwała do momentu rosyjskiej agresji na Ukrainie” – mówił dziennikarzom kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady OT.

Dodał, że wtedy WOT miały zadania głównie w głębi strefy nadgranicznej i zajmowały się m.in. zatrzymywaniem nielegalnych migrantów i tzw. kurierów, czyli kierowców, którzy po tych migrantów przyjeżdżają.

„W drugiej fazie, czyli od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, pełnimy służbę na wyznaczonym odcinku na granicy polsko-białoruskiej. To, co w nim wyjątkowe, to to, że nie ma na nim stałej zapory, ze względu na warunki naturalne” – powiedział kpt. Wilczewski, zastrzegając, że służba jest tam pełniona non stop i ten odcinek również jest zabezpieczony.(PAP)Array

Red. M.L.

Fot. PAP/Michał Zieliński

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy