KAS przechwyciła niebezpieczne zabawki z Chin

Transport ponad 2,2 tys. zabawek z Chin zatrzymali funkcjonariusze KAS w Białymstoku. Wykryto w nich wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy stężenie ftalanów – związków chemicznych, z którymi kontakt może być niebezpieczny dla zdrowia.

 

Jak poinformował w piątek (20.09) asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Białymstoku, jedna z podlaskich firm zgłosiła do odprawy dwie partie zabawek sprowadzonych z Chin – m.in. lalek i figurek zwierząt. Po kontroli dokumentacji i oględzinach towaru funkcjonariusze skierowali go do analiz laboratoryjnych.

 

„Wyniki przeprowadzonych badań były jednoznaczne – w plastikowych  elementach zabawek wykryto wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy stężenie ftalanów” – powiedział Czarnecki.

 

Jak podaje w swoim komunikacie IAS, ftalany to syntetyczne związki obecne w artykułach z tworzyw sztucznych, nadające im elastyczność. Stosowane są również do produkcji farb i lakierów. Ich nadmiar może być przyczyną astmy oraz prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, szczególnie u dzieci. Przy dłuższym kontakcie ze skórą mogą wchłaniać się do organizmu i są łatwo rozpuszczalne w ślinie.

 

W związku z uzyskanymi wynikami analiz laboratoryjnych, o sprawie KAS poinformowała Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, który wydał opinię, że zatrzymane zabawki stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa potencjalnych użytkowników i w związku z tym nie mogą być dopuszczone do obrotu.

 

Niebezpieczne zabawki nie trafią do sprzedaży

 

„2214 sztuk niebezpiecznych dla dzieci zabawek nie trafi do sprzedaży. Towar zostanie zniszczony na koszt importera” – poinformował Maciej Czarnecki.

 

Podkreślił, że do zadań KAS należy bezpieczeństwo i ochrona rynku.

 

„Współpracując z Inspekcją Handlową, administracja skarbowa dba, aby importowane towary spełniały unijne i krajowe wymogi bezpieczeństwa produktów, w tym składu chemicznego i stężeń niebezpiecznych substancji” – dodał.

 

W ramach takich działań KAS prowadzi też akcje dotyczące ochrony zastrzeżonych znaków towarowych. Wśród podrabianych towarów często są również właśnie zabawki, np. lalki czy klocki znanych producentów.

 

 

Red. M.L.

Fot. Podlaska KAS

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy