KAS udaremniła przemyt ponad pół mln paczek papierosów

520 tys. paczek papierosów znaleźli funkcjonariusze KAS w łotewskiej ciężarówce zatrzymanej do kontroli w Budzisku (Podlaskie), w pobliżu granicy z Litwą

Kontrabanda była przewożona zamiast deklarowanego ładunku torfu. Kierowca został aresztowany.

Ponieważ kierowca zachowywał się nerwowo, naczepa samochodu została najpierw prześwietlona skanerem rtg, a potem dokładnie sprawdzona. W kontroli ładunku brał udział również służbowy owczarek belgijski, wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych – poinformowała w piątek rzeczniczka Szefa KAS mł. asp. Justyna Pasieczyńska.

Łotewski kierowca deklarował, że wiezie do Francji ładunek torfu. Okazało się, że w naczepie – zamiast torfu – jest 520 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Według wyliczeń KAS, gdyby ten towar trafił do nielegalnego obrotu, budżet państwa straciłby blisko 13 mln zł z tytułu podatków i innych opłat.

 

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Suwałkach. Po postawieniu kierowcy zarzutów, na jej wniosek został on aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu do 10 lat więzienia.

 

To największy w tym roku przemyt papierosów udaremniony przez podlaską KAS. W lutym, również w Budzisku, jej funkcjonariusze zatrzymali 420 tys. paczek papierosów, przewożonych zamiast ładunku płyt wiórowych. W połowie marca zatrzymali tam tira z przemytem 480 tys. paczek papierosów, zamiast ładunku paneli podłogowych. W sierpniu ponad 84 tys. paczek nielegalnych papierosów jechało w ładunku różnych towarów, w transporcie do Belgii i Wielkiej Brytanii.

 

Granica polsko-litewska, to wewnętrzna granica Unii Europejskiej. Nie ma tam kontroli paszportowo-celnych, a przemyt, głównie papierosów, zwalczają grupy mobilne KAS i patrole SG, wspierane też przez policję. Krajowa Administracja Skarbowa korzysta m.in. z urządzeń rtg do prześwietlania ładunków i specjalnie wyszkolonych psów.

 

W tym roku podlaska KAS zatrzymała blisko 1,9 mln paczek papierosów z przemytu. W całym 2022 roku jej funkcjonariusze zatrzymali przemyt blisko 2,7 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.(PAP)

 

 

 

Red. M. L.

Fot. Podlaska KAS

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy