Noc Kupały, czyli Kupalnoczka w Załukach

W otoczeniu przyrody, pośród pól i lasów… Załuki nad rzeką Supraśl to tradycyjne miejsce w gminie Gródek, gdzie corocznie świętowana jest Noc Świętojańską.  25 czerwca na placu szkolnym nuta za nutą unosiły się tradycyjne, autentyczne  dźwięki muzyki białoruskiej. Tuż przed zachodem słońca uczestnicy udali się w barwnym korowodzie nad rzekę Supraśl, gdzie odbył się obrzęd puszczania wianków. Według dawnych wierzeń dziewczyna, której wianek zostanie wyłowiony przez chłopaka, szybko wyjdzie za mąż. 

Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) jest słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem słońca. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie było obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie.

W programie tegorocznej Kupalnoczki nie zabrakło bogatej części koncertowej. Gwiazdą wieczoru był znany zespół Dobryje Grajki. W pierwszym bloku artystycznym wystąpiły zespoły, które działają przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku.

Przed występem gwiazdy wieczoru, wszyscy uczestnicy udali się w barwnym korowodzie nad rzekę Supraśl, gdzie odbył się obrzęd puszczania wianków. Według dawnych wierzeń, dziewczyna, której wianek zostanie wyłowiony przez chłopaka, szybko wyjdzie za mąż.

 

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

mat. organizatora

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy