Kolejny odcinek trasy Rail Baltica ma pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę kolejnego odcinka trasy Rail Baltica w Podlaskiem

W poniedziałek (20.07) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę kolejnego odcinka linii kolejowej Rail Baltica.

Jest on stosunkowo krótki, bo ma 6,5 km, ale istotny – obejmuje również przebudowę stacji Czyżew poinformował podczas konferencji wojewoda.

W ramach inwestycji przewidziano wykonanie m.in. prac polegających na przebudowie układu torowego i podtorza, celem dostosowania geometrii układu torowego do prowadzenia ruchu pociągów pasażerskich z prędkością 200 km/h, a towarowych z prędkością 160 km/h.

Pociągi pasażerskie będą osiągały prędkość 200 km/h, kiedy wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe będą przejazdami bezkolizyjnymi.

Stąd PKP PLK S.A dzieli inwestycję na dwa etapy.

Pierwszy z nich to dostosowanie torów i podtorza do prędkości 200 km/h. Tego dotyczy wydana w poniedziałek decyzja o pozwoleniu na budowę.

Drugi to wykonanie bezkolizyjnych obiektów inżynieryjnych (odrębna decyzja o pozwoleniu na budowę).

Istniejące perony na stacji Czyżew będą rozebrane i zbudowane będą nowe. Ponadto zaplanowano budowę wiat peronowych, wyposażenie nowych peronów: w elementy małej architektury, elementy informacyjne dla pasażerów, system oznakowania dotykowego, elementy oznakowania stałego.

Prace będą modernizacyjne będą polegały również na rozbiórce istniejącej nastawni oraz budowie nowego budynku. Rozbiórce starego i budowie nowego wiaduktu kolejowego, budowie przejścia pod torami dla umożliwienia bezkolizyjnego przeprowadzenia ruchu pieszego w obrębie stacji Czyżew.

Ponadto – rozbiórce 2 przejazdów kat. D i kat. A oraz zmianę 2 przejazdów z kat. D do kat. B, przebudowie drogi gminnej, przebudowie i budowie urządzeń srk, sieci elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, sanitarnych, wodociągowych, trakcyjnych, stacji transformatorowych, sieci kablowej światłowodowej oraz niezbędnej infrastruktury technicznej wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi, budowie ekranu akustycznego.

Jest to szósta już decyzja, pozwalające na budowę trasy Rail Baltica w naszym województwie. Mam nadzieję, że wyłoniony wykonawca będzie mógł sprawnie rozpocząć tę inwestycję – powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Cały ok. 70-km odcinek Czyżew-Białystok Rail Baltica, który będzie modernizowany, jest w procedurze wydawania pozwoleń podzielony na 10 mniejszych.

Jest już np. pozwolenie na budowę od stacji Czyżew do Szepietowa, przebudowę stacji Szepietowo i przebudowę wiaduktu na trasie Łapy-Białystok.

To jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w województwie podlaskim, ostatni odcinek modernizacji trasy kolejowej Warszawa-Białystok. Jej celem jest stworzenie możliwości rozbudowy linii w ramach europejskiego korytarza transportowego i wprowadzenie w przyszłości nowego europejskiego taboru  dla transportu intermodalnego.

Red. M.L.

Fot. Podlaskie24.pl / PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy