Kolorowa fontanna w białostockim Parku Planty

Kolorowa fontanna w białostockim Parku Planty

Fontanna z grą kolorowych świateł na białostockich Plantach wzbudza zachwyt nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale także turystów.

To tylko niektóre komentarze widzów i czytelników portalu Podlaskie24.pl pod naszą RELACJĄ?

„Jest przepięknie coś cudownego”

„Właśnie siedzę i też robię zdjęcia pięknej fontannie”

„Piękne”

„Super”

Fontanna na białostockich Plantach istniała już w okresie międzywojennym, ale początkowo w formie zbiornika gruntowego. W latach 60-tych przeprowadzono jej modernizację, a na centralne obchody dożynek w 1973 roku zainstalowano w niej kolorowe reflektory oświetlenia podwodnego i układ sterowanych tryskaczy. Po kilku latach pracy została wyłączona. W 2000 roku po gruntownym remoncie i kolejnej modernizacji rozpoczęła funkcjonowanie w formie artystycznej takiej jaką prezentuje obecnie. Autorem wstępnej choreografii był inż. Zbigniew Janas. W kolejnych latach pracownicy Wodociągów Miejskich sukcesywnie zwiększali ilość układów figur i oświetlenia. W chwili obecnej fontanna ma 96 kolorowych reflektorów w kolorach żółty, zielony, niebieski, czerwony i biały. Na skutek działania tryskaczy i gry świateł powstaje ponad 20 dających się wydzielić w płynnie zmieniającej się kompozycji układów figur.

Na początku programu są małe niebieskie, żółte i zielone słupy wodne, które tworzą wodne, artystyczną kontynuacją zielonych żywych żywotników rosnących wcześniej przy alejce. Następnie małe słupy wodne przechodzą w duże, a dodatkowy efekt wzmaga gra świateł, gdzie słupy wodne zmieniają się kolejno w niebieskie, czerwone i wielokolorowe. Wielkość słupów wody stopniowo różnicuje się. Można zaobserwować je w kształcie trzech kolorowych kwiatów lub jednego wielokolorowego. Najwyższy element kompozycji w postaci strzelistego strumienia osiąga kilkanaście metrów wysokości. W czasie programu dają się wyodrębnić takie nazwane umownie figury jak: tuje, kwiat lotosu, choinki, kwadracik, stożek, pazurki i obręcze.

Fontanna na Plantach pracuje bez konieczności nadzoru. Całość kontroluje komputer przemysłowy z oprogramowaniem „In Touch”. Steruje on układem, którego głównymi elementami są pompy, przepustnice, zasuwa, układ automatyki ze sterownikami, układ sterowania przepustnicami i reflektory oświetlenia podwodnego. Powierzchnia prostokątnej niecki fontanny wynosi 1100 m². Woda w niej wymieniana jest cztery razy w roku.

Fontannę na Plantach z grą kolorowych świateł można oglądać w weekendy, i święta od 20:00 do 23:00

Wszystkie białostockie fontanny zazwyczaj uruchamiane są od 1-go maja do końca października.
W tym roku zaczęły działać dopiero po długim majowym weekendzie. 

Warto dodać, że na terenie Białegostoku znajduje się 13 fontann miejskich w następujących miejscach:

  • ul. Rynek Kościuszki,
  • Skwer im. Pawła Bogdana Adamowicza,
  • Park im. Jadwigi Dziekońskiej,
  • Park Stary im. Księcia Józefa Poniatowskiego,
  • dwie fontanny na terenie dziedzińca Pałacu Branickich,
  • cztery fontanny na terenie Salonu Ogrodowego Pałacu Branickich,
  • Skwer Świętego Konstantyna Wielkiego,
  • Park Planty,
  • park kieszonkowy przy ulicy Parkowej 23.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska / Podlaskie24.pl

Urząd Miejski w Białymstoku / Informator Białostocki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy