M. Maląg: od 1 września seniorzy będą otrzymywali czternastą emeryturę

Staje się faktem, że od jutra, od 1 września, nasi seniorzy będą otrzymywali czternastą emeryturę jako wsparcie w ramach solidarności międzypokoleniowej, odpowiedzialności, w ramach bezpieczeństwa – podkreśliła w czwartek podczas konferencji prasowej szefowa MRiPS Marlena Maląg

W czwartek odbyła się konferencja minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg i prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej.

Szefowa MRiPS przypomniała, że od 1 września wypłacane będą czternaste emerytury, podobnie jak w ubiegłym roku.

„Czternaste emerytury oczywiście będą wypłacane w terminach wypłaty świadczeń, a więc będzie to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września. (…) Wysokość czternastej emerytury brutto to 2650 zł. W ustawie zawarte jest kryterium dochodowe, jest to próg 2900 zł. Jednakże nie ma odcięcia od razu po tej kwocie. Zastosowany jest mechanizm złotówka za złotówkę” – wskazała. Podkreśliła, że emeryci nie składają wniosków, ponieważ czternastka wypłacana jest automatycznie.

Minister zaznaczyła, że świadczenie to jest „swoistą poduszką bezpieczeństwa” dla seniorów.

„Poziom inflacji wprawdzie spada, ale jest jednak ona jeszcze wysoka. Jesteśmy odpowiedzialnym rządem i takie działanie, taka decyzja została podjęta, żeby świadczenie było wyższe” – wyjaśniła.

Oceniła, że wszystkie programy społeczne, które są realizowane mają tak naprawdę charakter społeczno-gospodarczy, ponieważ „środki z tych świadczeń trafią też na rynek, a więc też pobudzają polską gospodarkę”.

Maląg podziękowała prezes ZUS, całemu zakładowi i innym organom emerytalno-rentowym za sprawne wdrożenie wszystkich elementów, co pozwoli na wypłatę czternastek w terminie.

Minister zwróciła również uwagę na inne działania rządu PiS, które pozwoliły na zmianę na korzyść sytuacji seniorów – waloryzację emerytur i ren, podwyższenie minimalnej emerytury i na wprowadzenie trzynastej emerytury.

„Nasza polityka senioralna oparta jest na stabilnych filarach związanych ze stabilizacją finansową jesieni życia, ale także aktywnościom osób starszych. Te działania podejmujemy krok po kroku” – zaznaczyła.

Rada Ministrów wydała we wtorek 22 sierpnia rozporządzenia wykonawcze w sprawie wysokości oraz miesiąca wypłaty czternastej emerytury. W pierwszym akcie określono, że świadczenie wyniesie 2650 zł brutto, w drugim zaś wskazano, że wypłaty nastąpią we wrześniu br.

Dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Będzie można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki zostanie podzielona każdemu uprawnionemu po równo. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę. Prawo do dodatkowego świadczenia przysługiwało, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych.

Szacunkowo kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów ze wszystkich organów rentowych. W tym ok. 6,8 mln osób otrzyma czternastkę w pełnej wysokości, a w przypadku ok. 2 mln osób świadczenie będzie pomniejszone zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Czternaste emerytury zostały pierwszy raz wypłacone w 2021 r. Prezydent Andrzej Duda 19 lipca 2023 r. podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe. (PAP)

Red. M.L.

Fot. PAP/Tomasz Gzell

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy