Magia Podlasia w Książnicy

Czy Podlasie jest magiczne? Odpowiedź na to pytanie zna chyba każdy, kto przynajmniej raz odwiedził nasz region. O wyjątkowości miejsca, w którym przyszło nam żyć, częściej niż my sami, przypominają nam nasi znajomi i turyści, którzy przyjeżdżają tu z różnych regionów Polski, a nawet i świata. I przypominają nam o tym również takie wystawy, jak ta pokazana dziś w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. 

Autorami zdjęć pokazywanych na wystawie „Magia Podlasia” są członkowie Stowarzyszenia „Magia Podlasia”. To kilka osób: Ewa Zwierzyńska, Adam Falkowski, Piotr Świderski, Tomasz Poskrobko i Paweł Tadejko. Postanowili spojrzeć przez oko obiektywu fotograficznego na swoje znajome, rodzinne strony nie z dystansem obcego, ale z serdecznością dla sąsiedztwa i znajomych widoków. Ich fotograficzne opowieści dotyczą podlaskich zwyczajów, pracy i sacrum.

,,Czasami tej magii Podlasia nie widać i wtedy trzeba wstać o 3 nad ranem, pojechać i ją odnaleźć.” – powiedział Piotr Świderski.

,,Trzeba wyjechać z miasta, przejechać się po kilku wioskach czy mniejszych miejscowościach i przekonać się, że świat może tam wyglądać inaczej, a krajobraz jest zupełnie odmienny od tego, który obserwujemy w mieście. „– dodał Paweł Tadejko, prezes stowarzyszenia. 

Jako mieszkańcy, bardzo często o tej magii zapominamy lub w ogóle jej nie zauważymy, bo człowiek szybko przyzwyczaja się do otaczającego go piękna.

,,Magię Podlasia odkryłem dzięki spojrzeniu przez obiektyw aparatu, ponieważ żyjąc tutaj od urodzenia, nie zawsze udawało mi się ją dostrzec. (…) Dopiero kiedy spojrzałem przez pryzmat filmów i zdjęć, to okazało się, że tutaj jest ogromny potencjał. To pobudziło we mnie taką wrażliwość na absolutną wyjątkowość tego miejsca, jego multikulturowość, wielowymiarowość i wewnętrzne ciepło mieszkańców.” – podkreślał Tomasz Poskrobko. 

Fotograficy chcą pokazać tradycję i kulturę ludową Podlasia, która od wieków rozwijała się w bliskości z naturą. Ich zamiarem jest upowszechnienie wizerunku Podlasia jako regionu atrakcyjnego turystycznie, którego siłą jest różnorodność: przyrodnicza, kulturowa, narodowa, wyznaniowa

Wystawa „Magia Podlasia” odbywa się w ramach festiwalu literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”, którego organizatorem jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Zobacz także:Wystawa grafik Salvadora Dalego w Suwałkach

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy