Marsz Cieni w niedzielę. Podlaskie pamięta o Katyniu.

W 1943 roku Niemcy wkraczając w głąb ZSRR, odkrywają masowe groby. Okazało się, iż są to pomordowani w Katyniu polscy oficerowie. Przetrzymywani wcześniej w obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Do sowieckiej niewoli trafiło ich ponad 18 tysięcy. A jaką część z tej grupy stanowiła kadra oficerska z Podlasia? Ilu z nich wtedy zginęło? 

V Podlaski Marsz Cieni organizowany jest w rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Już po raz piąty 14 kwietnia (niedziela) o godzinie 15.00. Upamiętnia on oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Policji Państwowej zamordowanych przez Sowietów w 1940 r.

Marsz ma na celu w niekonwencjonalny sposób upamiętnić katyńskie ofiary. Stanowi on również okazję do oddanie hołdu naszym bohaterom przez rekonstruktorów oraz mieszkańców województwa. W tę inicjatywę zaangażowali się członkowie grup rekonstrukcyjnych z Podlasia (z Białegostoku, Sokółki, Pietkowa, Łap, Łomży, Zambrowa, i Sejn), Radomia i Warszawy.

Trasa marszu 

W historycznych mundurach polskich żołnierzy i policjantów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD przejdą w milczeniu  trasą spod Katedry na Rynku Kościuszki ulicami: Lipowa, Krakowska, Kalinowskiego, Curie-Skłodowskiej, 11 Listopada pod Plac Katyński.

W trakcie marszu zostanie odczytane około 500 nazwisk polskich oficerów zamordowanych na wschodzie pochodzących lub związanych z Podlasiem. Przy pomnikach Smoleńskim oraz Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym przedstawiciele rekonstruktorów zapalą pojedyncze znicze. Skąd następnie udadzą się pod pomnik Katyński w lesie Zwierzyniec.

Naszym głównym celem jest przypomnienie mieszkańcom Podlasia o ofiarach na Wschodzie – dodaje koordynator Marszu Cieni, Andrzej Bieluczyk. Symbolem kaźni jest Katyń, o którym nie możemy zapomnieć. Po marszu będą rozdawane  guziki katyńskie, dzięki uprzejmości stowarzyszenia grupy rekonstrukcyjnej „Zgrupowanie Radosław”. Jest ono organizatorem pierwszego Marszu Cieni, który przechodzi rokrocznie ulicami Warszawy. 

Tam zostanie odegrana symboliczna scena odebrania życia oficerom (nakrycie czarnym całunem) przy dźwiękach melodii „Kiedy leżysz w ciemnym grobie”. Następnie zostanie odmówiona przez księdza biorącego udział w marszu modlitwa za zmarłych. Po niej każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł zapalić znicz (harcerze zapewnią wszystkim przybyłym mieszkańcom znicze, aby również mogli oddać hołd ofiarom).

Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie Grupa Wschód pod patronatem honorowym Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupa dr Tadeusza Wojdy Metropolity Białostockiego, Wojewody Podlaskiego Pana Bohdana Paszkowskiego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego Pana Artura Kosickiego.

Realizację projektu dofinansowano ze środków z budżetu województwa podlaskiego.

Tak wyglądał Marsz Cieni w zeszłym roku.

 

Red. Michał Krawczeniuk

Fot. Stowarzyszenie Grupa Wschód

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy