Miejska Studniówka na Rynku Kościuszki w Białymstoku

Tegoroczni maturzyści z białostockich szkół ponadpodstawowych w centrum miasta zatańczyli poloneza

W środę (18 stycznia), w sercu Białegostoku kilkadziesiąt par zatańczyło poloneza. Uczestników wydarzenia powitał uczeń XI LO Kacper Łotowski, który wystąpił jako hetman Jan Klemens Branicki.

„Kurant już wybił godzinę 12:00, zatem w obliczu władzy, tancerzy i zgromadzonej gawiedzi na sto dni do sławetnej matury mając, polonez odtańczona będzie” – mówił do zebranych uczeń w stroju Branickiego.

Studniówka poprzedza rozpoczynające się w maju matury

W balu biorą udział uczniowie klas maturalnych oraz zaproszeni przez nich nauczyciele i rodzice. Wspólna zabawa to symboliczne podziękowanie za trud, włożony w przygotowanie młodzieży do majowego egzaminu. Zgodnie z tradycją pierwszym tańcem na studniówce jest polonez. Na dworach królów polskich był on elementem ceremoniału. Obecnie tańczony jest na rozpoczęcie balów dla podkreślenia ich uroczystego charakteru. Na białostockiej studniówce miejskiej zatańczyło kilkadziesiąt par.

Taniec poprowadził prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, któremu towarzyszyła maturzystka Klaudia Pietraszko z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku. Odegrała ona rolę Izabeli Branickiej z Poniatowskich.

„Tradycja tańczenia poloneza jest ważna, i każdy czeka na ten moment, by go odtańczyć” – powiedziała Klaudia. – „Byłam w pierwszej parze z panem prezydentem. Tańczyło się dobrze. Troszeczkę było zimno, ale pomimo tego super. Nasza szkoła zapoczątkowała to wydarzenie, i już czternasty raz spotykamy się tutaj na rynku, i tańczymy poloneza. Jest to zaszczyt, ponieważ tylko jedna dziewczyna może grać taką rolę jaką ja grałam” – dodała uczennica.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski dziękował zgromadzonym maturzystom za podtrzymanie tradycji. Na Rynku Kościuszki uczniowie już po raz czternasty odtańczyli poloneza.

„Sto dni do matury trzeba zaczynać właśnie w taki sposób, aby studniówka przyniosła wam szczęście na maturze” – powiedział.

Włodarz miasta życzył maturzystom dostania się na studia.

„Wszystkim maturzystom z naszego miasta życzę, aby równie tanecznym krokiem przeszli przez maturalne egzaminy i uzyskali takie wyniki, które otworzą przed nimi mury wymarzonych uczelni” – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Wśród tańczących można było zobaczyć nie tylko licealistów w strojach szlacheckich, ale też przebranych w stroje z innych epok, które nawiązują do patronów ich szkół.

Na koniec wydarzenia uczniowie otrzymali Certyfikaty uczestnictwa w polonezie inaugurującym białostockie bale studniówkowe.

 

 

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy