Minister klimatu: nie ma prac nad powiększeniem Białowieskiego PN

Resort nie prowadzi prac nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego, choć zajmuje się Puszczą Białowieską, jako obiektem światowego dziedzictwa UNESCO – poinformowała w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska

Sprawami Puszczy Białowieskiej sejmowa komisja zajęła się na wniosek grupy posłów.

(…)Dziś w ministerstwie (klimatu i środowiska) takie prace (nad powiększeniem Białowieskiego PN-PAP) nie są prowadzone. Zajmujemy się faktycznie innymi tematami związanymi z obiektem światowego dziedzictwa (UNESCO) Puszcza Białowieska, ale nie trwają w tej chwili prace nad powiększeniem parku narodowego (Białowieskiego-PAP) – powiedziała na komisji Paulina Hennig-Kloska.

Minister zapewniła, że jeżeli takie prace byłyby prowadzone, to zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody odbywałyby się w uzgodnieniach z samorządami lokalnymi i mieszkańcami.

Dokładnie takie działania będzie podejmować ministerstwo klimatu i środowiska, jeśli będzie takie prace prowadzić nad powiększeniem Białowieskiego PN” – podkreśliła.

Paulina Hennig Kloska powiedziała, że jest zwolenniczką powiększenia Białowieskiego PN, ale zaznaczyła, że „w konsensusie społecznym”.

Minister Hennig-Kloska dodała, że nie ma w obiegu prac parlamentarnych procedowanego projektu ustawy dotyczącego puszczy, a projekt ustawy O obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska), który był zaprezentowany w lutym na senackiej komisji klimatu i środowiska, nie jest złożony do procedowania w trybie ścieżki poselskiej czy senatorskiej.

Nie jest to projekt procedowany w efekcie prac i w ramach prac rządowego procesu legislacyjnego” – powiedziała minister klimatu.

Dodała, że jeśli będzie złożony, będzie przygotowane na temat tego projektu stanowisko Rady Ministrów.

„I wtedy ten projekt, który de facto nie wpłynął oficjalnie żadną ścieżką do ministerstwa ani do parlamentu, zostanie przez nas skonsultowany i oceniony i wydamy w jego sprawie stanowisko” – powiedziała Hennig-Kloska.(PAP)

Red. M. L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy