Mural z tkaniną dwuosnowową powstał w Białymstoku

Mural z tkaniną dwuosnowową powstał w Białymstoku

Powstawał ponad tydzień a oficjalnie odsłonięto go w czwartek (12.11). Mowa o zielonobiałym muralu przedstawiającym cztery pory roku. Autorką tkaniny była tkaczka ze wsi w powiecie sokólskim Felicja Puzanowska a pomysł, żeby to dzieło przenieść na ścianę bloku to dzieło Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Mural znajduje się na ścianie 27-metrowego budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie w centrum Białegostoku. Wzory z tkaniny dwuosnowowej „Cztery pory roku” Felicji Puzanowskiej powstały w  1986 roku i przedstawiają przyrodę i mieszkańców podlaskiej wsi. Są to wytkane misternie postacie ludzi pracujących w polu, państwa młodych, dzieci z palmami wielkanocnymi, wóz zaprzężony w konia, maszyny rolnicze, drzewa.

Muzeum ma w swoich zbiorach największą w Polsce, liczącą prawie 700 sztuk kolekcję tkanin dwuosnowowych. „Postanowiliśmy w ten sposób uhonorować podlaską tkaninę” – mówiła o pomyśle stworzenia muralu- mówiła podczas prezentacji Beata Matyskiel z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

 

Mural przeniósł na ścianę artysta Grzegorz Radziewicz.

,,Prace już przy przenoszeniu wzoru na ścianę trwały kilka dni, a pomagał mu artysta, który przedstawia się „M. Ceirowski”. Grzegorz Radziewicz ocenił, że nie jest łatwo przenieść na ścianę taki mural; potrzebna była praca grupowa. „Cieszy mnie, że tych murali w Białymstoku jest coraz więcej i że są wykorzystywane elementy kultury lokalnej. Miasto jest piękniejsze a kultura lokalna jest rozpowszechniana” – dodał twórca.

Na otwarcie przyjechał też syn  autorki tkaniny – pani Felicji Tadeusz Puzanowski.

Wspominał matkę i opowiadał, że mama zajmowała się tkactwem, ale też ciężko pracowała w gospodarstwie rolnym.

,,Cieszę się i dziękuję za takie uznanie, że pracę mamy można w centrum Białegostoku”– mówił nam wzruszony Tadeusz Puzanowski.

 

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Podlaskie24.pl/Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy