Naukowcy zaobserwowali ogromne stado żubrów w Puszczy Białowieskiej

Sensacyjne odkrycie w Puszczy Białowieskiej. Naukowcy zaobserwowali ogromne stado żubrów

Na obrzeżach Puszczy Białowieskiej pojawiło się stado żubrów. To kilka mniejszych stad, które z czasem połączyły się w jedno.

Ponad 170 zwierząt budzi zainteresowanie turystów

Naukowcy zaobserwowali spektakularne stado żubrów pod koniec grudnia. Informacja na ten temat pojawiła się jednak dopiero teraz, by nie wzbudzać niepotrzebnej sensacji, i nie angażować zbyt wielu fotografów oraz amatorów dzikiej przyrody.

W Polsce co roku zwiększa się populacja żubrów.

To dobre wieści, bo na początku XX w. istniało ryzyko, że ten dziki ssak może wyginąć bezpowrotnie.

W 1919 roku ostało tylko kilka osobników w ogrodach zoologicznych. Absolutnym cudem z dzisiejszego punktu widzenia jest to, że udało się odtworzyć populację żubrów z tak małej liczby tych ssaków. Było to możliwe dzięki staraniom naukowców z całej Europy, a właściwie całego świata – podkreśla dr hab. Tomasz Samojlik z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

ZOBACZ TEŻ: W Kopnej Górze w Nadleśnictwie Supraśl powstaje zagroda pokazowa żubrów

W Polsce rośnie populacja żubrów

Ostatniej zimy Białowieski Park Narodowy naliczył w puszczy 779 żubrów. Część populacji migruje sezonowo z lasu na terenu otwarte. Migracje całych stad są obserwowane od lat 90. XX w., co jest związane z naturalną preferencją żubrów. Lasy nie oferują w okresie zimowym pokarmu dla tak dużego roślinożercy.

Często zamiast siana w tradycyjnych miejscach dokarmiania, zwierzętawybierają bardziej atrakcyjny pokarm poza puszczą. Żubry wkraczają czasem w pobliże wiejskich domostw czy nawet miasteczek położonych blisko lasu.

Specjaliści radzą co zrobić, w przypadku spotkania zwierząt

Takich gości nie należy płoszyć. Jeżeli dojdzie do spotkania z żubrem, człowiek powinien się wycofać i pozwolić zwierzęciu spokojnie odejść – zaznaczają specjaliści. Żubry poza Puszczą Białowieską żyją jeszcze w kilku skupiskach w całej Polsce.

 

Red. M. L.

Fot. IBS PAN Białowieża

Na podst. Polsat News

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy