Nawozy już są! W Bronowie lada dzień ruszają wiosenne prace w polu

– I jak tu zostawić gospodarkę, kiedy ropa tanieje, nawozy tanieją… To trzeba się rozwijać a nie zwijać – mówią z przekąsem Agnieszka i Jarosław Rogalscy. Wiosna zbliża się wielkimi krokami a wraz z nią początek prac polowych. Odwiedziliśmy słynnych gospodarzy, by dowiedzieć się, jak wyglądają u nich przygotowania do rozpoczęcia sezonu. Do słynnych rolników z Bronowa przyjechał właśnie transport nawozów.

Mamy już zapas nawozów na cały rok, ponieważ jeżeli ktoś myśli o gospodarzeniu, musi też myśleć o nawozach, musi myśleć długofalowo – żeby mieć nawozy, paliwo, materiał siewny. Mamy już wszystko i aby tylko było zdrowie, będziemy ruszać w pole. Akurat udało nam się zakupić nawozy w czasie, kiedy jeszcze nie były aż tak drogie, bo teraz byśmy na pewno aż tyle ich nie kupili – podkreślają Agnieszka i Jarosław.

To nie jest łatwy czas również dla rolników.
Jeżeli paliwo jeszcze podrożeje, to będę sypał ręcznie te nawozy, zaprzęgniemy najwyżej kobyłę – mówi Jarosław.
Gospodarze w tym roku postawili na firmę Lider z Szepietowa. Zdecydowali się m.in. na szybkorozpuszczalne naturalne nawozy wapniowe.
To wapno jest bardzo dobre, ma dobry skład i szybko wchodzi w interakcję z glebą. Odkwasza glebę i nawozy, które w tej glebie się znajdują, zaczną się uaktywniać. Często jest tak, że siejemy dużo nawozów, a nic nie wyrasta. Nie rośnie, ponieważ ziemia jest zakwaszona i te nawozy zostają w glebie albo się ulatniają do powietrza a nie idą w korzeń czy w kłos rośliny. Mamy już specjalny aparat do badania gleby i przed sianiem będziemy jeździć na pole i ją badać, dzięki czemu będziemy wiedzieć, gdzie posypać więcej a gdzie mniej. Wcześniej człowiek był może trochę naiwny, siał więcej nawozów a mniej wapna. A niestety, przy dzisiejszych cenach nawozów, wapno jest dobrą alternatywą. Do tej pory stosowaliśmy takie wapno, które długo się rozkładało. Jeżeli posypaliśmy na wiosnę, to te granulki leżały aż do zimy i nie było tak szybko działające. To wapno powinno bardzo szybko się rozłożyć, wejść w glebę i zacząć działać – zauważają gospodarze.
Rolnicy wybrali nawozy wapniowe od podlaskiego producenta z Szepietowa, ponieważ trzeba ich stosować trzy razy mniej niż zwykłego dolomitu. Działają od razu po zastosowaniu, co umożliwia dobranie dawki pod konkretną uprawę. Utrzymywanie właściwego pH to wzrost do 70% efektywności wykorzystania nawożenia NPK. Dzięki nawożeniu wapnem możemy zmniejszyć nawożenie NPK utrzymując plony lub utrzymać nawożenie i zwiększyć plony. Do tego twarda, równa i 100% rozpuszczalna granula, przesiewana i odpylana umożliwia wysiew wapna wszystkimi siewnikami do nawozów bez pyłu. Nawóz wapniowy Lider jest naturalny w 100% ekologiczny powstający w procesie mechanicznej obróbki skał dolomitowych, bez dodatków chemicznych.

Nawozy Lider:

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy