Nie będzie likwidacji ogrodów działkowych w Zambrowie. Burmistrz rozwiał wątpliwości Zarządu ROD
Od pewnego czasu wśród mieszkańców Zambrowa krążyły niepokojące informacje o rzekomej likwidacji ogrodów działkowych, które znajdują się na terenie miasta i pod Długoborzem. Dlatego burmistrz miasta Kazimierz Dąbrowski rozwiał te wątpliwości.
Pod koniec lutego w siedzibie urzędu miasta odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele zambrowskiego magistratu oraz praz przedstawiciele Zarządu Rodzinnych Ogródków Działkowych w Zambrowie. Na spotkaniu omówiono aspekty związane z funkcjonowaniem ogródków działkowych, planami miasta oraz tematy ekologii. Burmistrz przede wszystkim rozwiał wątpliwości i nieprawdziwe informacje krążące wśród mieszkańców, jakoby chciał zlikwidować ogrody działkowe znajdujące się na terenie miasta i pod Długoborzem.
– Chciałbym jednoznacznie zadeklarować, że nie mam w planie likwidacji ogrodów działkowych. Zdaje sobie sprawę jaką rolę spełniają ogrody działkowe w naszym społeczeństwie. Prawie 40 lat byłem działkowcem i wiem, co to znaczy dobrodziejstwo działek. W obecnej chwili Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ogłosiła przetarg na przygotowanie koncepcji przebiegu obwodnicy Zambrowa w kierunku południowo – wschodnim. Zapisanych jest 8 wariantów, w tym potencjalne zagrożone są ogrody działkowe im. Tadeusza Kościuszki, przez który mogłaby przebiegać droga, ale dopiero za 2 lata okaże się, czy ten wariant zostanie wybrany – powiedział burmistrz Zambrowa.
Podczas spotkania burmistrz odniósł się również do terenów inwestycyjnych, które są planowane przy ogródkach działkowych przy ul. Białostockiej i przy ogródkach działkowych pod Długoborzem. Zapewnił, iż działalność jaka będzie tam prowadzona nie będzie w żaden sposób uciążliwa dla działkowców i nie spowoduje skażenia środowiska naturalnego.
Podczas rozmów z zarządem ROD burmistrz wspomniał także o zrealizowaniu przez miasto kilku bardzo ważnych i znaczących projektów. To między innymi instalacje fotowoltaiczne na budynkach jednorodzinnych. 128 mieszkańców skorzystało z programu, a 80 zadeklarowało chęć przystąpienia do kolejnej edycji. Wymiana kotłów węglowych na gazowe – 84 mieszkańców dokonało wymiany. Miasto planuje przeznaczyć 100 tys. zł. z budżetu na kolejne realizacje. Ponadto wymiana oświetlenia ulicznego z sodowego na ledowe. Instalacje dwóch czujników sprawdzających jakość powietrza (obserwacja dostępna na stronie Urzędu Miasta Zambrów), oraz kontynuowanie programu usuwania azbestu.
Red. M.L.
Fot. arch. Podlaskie24.pl / UM Zambrów
Urząd Miejski w Zambrowie