Nowoczesne wozy ratowniczo-gaśnicze trafiły do kilku gmin powiatu siemiatyckiego


W poniedziałek, (08.07.) na placu przy remizie w Kajance, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, oficjalnie i symbolicznie wręczył akty nadania prezesom OSP, oraz przekazał kluczyki kierowcom nowych samochodów pożarniczych, które trafiły do 5 gmin powiatu siemiatyckiego.

 

„Druhowie ochotnicy pełnią niezwykle ważną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa i obywateli. Kupujemy w tym roku rekordową liczbę samochodów dla całej Polski, w tym dla województwa podlaskiego także rekordową liczbę 31 samochodów. Do tego dochodzi 5 samochodów zakupionych dla powiatu siemiatyckiego. Wsparliśmy ten zakup już w końcowym etapie, ale główna część pieniędzy pochodzi z programu współpracy międzynarodowej Polska-Ukraina-Białoruś z udziałem samorządów pięciu gmin” – mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

 

Liderem projektu transgranicznego, z którego możliwy był zakup pojazdów, jest gmina Siemiatycze. Jak podkreślał wójt Edward Krasowski, taki dzień to wielkie święto dla każdego strażaka ochotnika.

 

„Sam jestem strażakiem i wiem, że rzadko się zdarza otrzymać nowy wóz. Na realizację tego projektu czekaliśmy 3 lata, ale było warto” – dodał.

 

Nowe wozy trafiły do Ochotniczych Straży Pożarnych w Kajance, Siemichoczach, Dziadkowicach, Perlejewie i Milejczycach

 

Nowoczesne pojazdy kosztowały ponad 2 mln euro, z czego 70 procent stanowi unijne dofinansowanie. W następnym roku do gmin z powiatu siemiatyckiego, z tego projektu – trafią jeszcze cztery takie pojazdy.

 

W Kajance wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński ogłosił, że rząd chce wspierać także inną działalność druhów ochotników – w dziedzinie kultury, życia społecznego, budowania wspólnoty lokalnej.

 

„Komitet stały przyjął wstępnie projekt ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Ten projekt trafi najprawdopodobniej we wtorek (9.07) pod obrady rady ministrów, a następnie do sejmu i mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu zostanie uchwalony. To jest projekt, który pozwalać będzie, żeby wspierać dotacjami państwowymi te inne formy jakie prowadzicie. Dotąd nie było tytułu prawnego, żeby dać pieniądze na działalność kulturalną, społeczną, pozastatutową druhów. Jeszcze w tym roku chcemy, aby pierwsze pieniądze popłynęły do strażaków” – zapowiedział Jarosław Zieliński.

 

 

 

Red. M.L.

Fot. Facebook/Gmina Siemiatycze

Polskie Radio Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy