Nowoczesne zabiegi urologiczne w szpitalu wojewódzkim w Łomży

Pierwszy w historii łomżyńskiego szpitala wojewódzkiego zabieg przy użyciu lasera holmowego najnowszej generacji przeprowadzili (26.11) lekarze z tamtejszego Oddziału Urologii. Wspomagał ich swoim doświadczeniem doktor Michał Sut ze szpitala MSWiA w Gdańsku. Zakup lasera został sfinansowany ze środków własnych szpitala i dotacji z budżetu województwa.

Przeprowadzony zabieg HoLEP to stosowana od kilku lat w Polsce nowoczesna metoda leczenia przerośniętego gruczołu krokowego.

Są to zabiegi wysoce efektywne, bardzo bezpieczne i przyspieszające powrót pacjenta do pełnej sprawności. W stosunku do zabiegów wykonywanych tradycyjnie mają jeszcze taką zaletę, że są bardziej radykalne, to znaczy, że jest mniejsze ryzyko nawrotów i konieczności ponownego operowania po jakimś czasie. W konsekwencji oznaczają też mniejsze koszty opieki nad pacjentami – tłumaczył doktor Michał Sut.

– Do tej pory nasz oddział wykonywał standardowe w urologii zabiegi, czyli, obrazowo mówiąc, zeskrobywaliśmy nadmiar prostaty, aby udrożnić cewkę moczową. Były też rzadziej obecnie stosowane, a kiedyś stanowiące standard, zabiegi operacyjne, gdy prostaty były wyjątkowo duże. Obie metody mają swoje zalety, a dzisiaj  stosowana łączy ich najcenniejsze cechy – dodał dr Marek Załęski, urolog z łomżyńskiego szpitala.

Zastosowanie nowej metody w Szpitalu Wojewódzkim im. Kard. St. Wyszyńskiego w Łomży było możliwe dzięki zakupowi odpowiedniej aparatury.

Sprzęt został nabyty dzięki dotacji ze środków budżetu Województwa oraz środków własnych placówki.  Łączny koszt przedsięwzięcia to ok. 1,3 mln zł (w tym 600 tys. zł to środki własne szpitala). Zakupiono tor wizyjny z diatermią, ureteroskopy, endoskopy, litotrypier ultradźwiękowy i laser o dużej mocy.

Pierwsze zabiegi nową metodą stały się okazją do wręczenia przez dyrektora szpitala Jarosława Pokoleńczuka i koordynatora urologii Marka Załęskiego specjalnych podziękowań dla Marka Olbrysia, wicemarszałka województwa podlaskiego.

To raczej ja chciałbym podziękować za działania dyrektora i koordynatorów oddziałów, którzy szukają możliwości jak najskuteczniejszego pomagania pacjentom. Doktor Załęski zapewnił mnie, że kupiony laser  to „najwyższa półka” w tej dziedzinie. Oczywiście nie żal jest przeznaczać pieniędzy na ratowanie życia i zdrowia. Oddział urologii w Łomży znany jest z najwyższej jakości opieki i o jej utrzymanie chcemy nadal dbać – powiedział wicemarszałek.

Teraz przed lekarzami z łomżyńskiej placówki, podległej samorządowi województwa, warsztaty szkoleniowe z nowej metody i z wykorzystaniem nowego sprzętu.

Red. M.L.

Fot. Maciej Gryguc/UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy