O mleku inaczej. Muzeum Mleka w Grajewie.

To jedyne takie miejsce w Polsce. Na świecie jest ich zaledwie 5 lub 6. Najbliższe znajduje się we Francji, najdalsze – w Chinach. Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie stało się ciekawą atrakcją turystyczną regionu. To tam można dowiedzieć się, dlaczego właściwie mleko jest białe, gdzie znaleziono najstarszy udokumentowany naukowo ser na świecie oraz ile litrów oślego mleka zużywała Kleopatra na jedną kąpiel. 

Placówka jest obiektem multimedialnym i atrakcyjnym zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Każdy element wystawy został zaprojektowany tak, by z jednej strony umożliwiał pozyskanie wiedzy, z drugiej zaś – dawał zabawę dzieciom i rodzicom. Tematem przewodnim jest oczywiście mleko.

Muzeum Mleka powstało w 2016 roku i jest jednym z obiektów Grajewskiego Centrum Kultury. Całość ekspozycji podzielona jest na konkretne strefy, które „opowiadają” o mleku oraz tradycji jego przetwórstwa. Zwiedzający dowiadują się wielu ciekawostek o mleku, jego roli w historii i współczesnym świecie oraz jaką drogę musi pokonać mleko od indywidualnego rolnika aż do naszych domów – a wszystko w formie interaktywnych zadań i aplikacji. Do stworzenia ekspozycji wykorzystano nowoczesne rozwiązania technologiczne. Muzeum promuje Grajewo i cały region Podlasia jako stolicę polskiego mleczarstwa.

Krowa, koza i owca

Łąka to początek przygody w Muzeum Mleka i moc wrażeń wizualnych. Spotkasz na niej “kolorowe” zwierzęta, charakterystyczne dla polskiego przemysłu mleczarskiego oraz przekonasz się, jak ciekawa jest historia picia mleka i jego przetworów.

„W Polsce najwięcej mleka pijemy właśnie od krowy. Ta nasza jest pomalowana na czerwono nie bez powodu. To jest nawiązanie do polskiej rodzimej rasy.. Niestety po II wojnie światowej praktycznie wyginęła. W czasach PRL-u to, co było najważniejsze, to ilość, a nie jakość. Nasze polskie czerwone krowy dają niestety dużo mniej mleka niż łaciate, ale to mleko jest dużo bardziej wartościowe i zdrowsze. Czerwone krowy są odporne na warunku atmosferyczne i żyją bardzo długo” – mówi Marlena Tarasewicz, specjalista ds. promocji i informacji turystycznej.

Historia i kultura

W tej strefie poznasz rewolucję, jaką musiało przejść mleko zanim stało się pożądanym towarem, a jego przetwory zostały rozpowszechnione na większą skalę. Ponadto zobaczysz w jaki sposób sztuka wykorzystywała motyw mleka na przestrzeni wieków. Na najmłodszych czekają wciągające gry multimedialne i zręcznościowe.

„Jedną z takich ciekawostek jest to, że najstarszy ser na świecie, który znaleziono, znaleziono w Polsce, na Kujawach. Odkryto naczynie z resztkami sera, zbadano go, jego wiek i czy to faktycznie jest ser. Miał on konsystencję mozzarelli i teraz możemy spierać się z Włochami” – żartuje Marlena Tarasewicz z grajewskiego muzeum.

Powrót do przeszłości

Ta strefa jest imitacją obory, czyli pomieszczenia używanego dla bydła mlecznego. Nie brakuje w niej eksponatów, które służyły kiedyś do produkcji wyrobów mlecznych. A odważni mogą spróbować swoich sił w ręcznym dojeniu krowy!

Droga mleka

Zaskakujące jest jak wiele procesów musi zaistnieć po drodze zanim sięgniesz do lodówki po smaczny jogurt. W tej strefie można prześledzić drogę, jaką odbywa mleko, począwszy od indywidualnego rolnika, aż do bezpośredniego odbiorcy. Najmłodsi zwiedzający znajdą tu zajmujące interaktywne zabawy, a starsi będą mieli okazję poznać historię polskiej spółdzielczości mleczarskiej.

Bar mleczny

Kto nie był w barze mlecznym? Nic straconego, ponieważ dzięki tej strefie można dokładnie poczuć jego klimat i odbyć podróż w czasie w lata PRL-u, w których mleko i jego przetwory były elementem polityki państwa. Do łez rozbawią urywki znanych polskich komedii z tamtych lat, emitowane podczas zwiedzania baru.

„Kiedy byłam dzieckiem, mleko sprzedawano w szklanych butelkach. W dużych – mleko, w małych – śmietanę. W latach 50. i 60. XX wieku, sklepy otwierano około 6.00, ale jeżeli ktoś zaczynał pracę jeszcze wcześniej, to wystawiano skrzynkę mleka na zewnątrz. Osoba, która chciała kupić mleko przed pracą wstawała pustą butelkę, brała pełną, a w środek wkładała pieniądze. Był też zawód mleczarza – można było zamówić dostawę mleka bezpośrednio do domu. Wystawiało się wieczorem pustą butelkę za drzwi, a mleczarz rano ją zabiera i stawiał pełną” – opowiada Marlena Tarasewicz.

Laboratorium

Skąd się biorą dziury w serze? Dlaczego mleko jest białe? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w laboratorium. W tej strefie można poczuć się jak naukowiec i spojrzeć w głąb mlecznego świata i nasycić swój głód naukowy. To też okazja do zapoznania się ze współczesnym przetwórstwem mleka.

Mleko na co dzień

A na deser strefa, która uświadomi niejednemu, że mleko ma wiele zastosowań i wzbogaca nasze życie każdego dnia. Tutaj poznamy produkty mleczne oraz ich zastosowanie w żywieniu, kosmetyce i medycynie.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

Muzeum Tradycji Mleczarskiej – Muzeum Mleka w Grajewie

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy