Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w regionie

Pierwszego marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest on wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. To także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Obchody wojewódzkie w Białymstoku

Program piątkowych uroczystości:

godz. 8.00
Msza Święta w Parafii Wojskowej pw. Św. Jerzego w Białymstoku (ul. Św. Jerzego 43)

godz. 9.10

Cmentarz Wojskowy (ul. 11 Listopada w Białymstoku):
Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy

następnie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na terenie Białegostoku:

  • pomnik Danuty Siedzikówny ps. Inka w Parku Planty
  • tablica na budynku Sądu Apelacyjnego, przy ul. Mickiewicza 5
  • tablica na budynku kina „Ton”
  • pomnik AK, przy ul. Kilińskiego

godz. 11.00

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku (ul. Antoniuk Fabryczny 1):

otwarcie uroczystości

godz. 11.30

odsłonięcie tablicy pamiątkowej:

„W hołdzie członkom organizacji antykomunistycznych „Białe Orły”, „Wiarus” i „Polska Organizacja Podziemna – Białe Orły” działających w Białymstoku i w Czarnej Białostockiej od maja 1951 r., do grudnia 1953 r., składających się z uczniów Państwowego Technikum Mechaniki Rolnej w Białymstoku i Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Białymstoku. Wielu z nich zostało aresztowanych przez Urząd Bezpieczeństwa i za swoje dążenie do wolnej Polski skazanych przez komunistyczny sąd  na kary więzienia w wysokości od 2,5 roku do 10 lat”

oraz otwarcie wystawy:
„Zapomniane ogniwo” konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945-1956”

godz. 12.00
poczęstunek

godz. 13.30

Spektakl „Wyklęci” – Teatru Nie Teraz
WOAK SPODKI – Białystok, ul. Św. Rocha 14

 

Obchody w Łomży

piątek, 1 marca 2019 r.
godz. 9:00 – złożenie kwiatów pod obeliskiem rotmistrza Witolda Pileckiego (ul. Pileckiego), pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego i Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej (Al. Legionów przy Szkole Muzycznej) oraz tablicą „Pamięć i wdzięczność” poświęconej ofiarom Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (ul. Nowogrodzkiej 5)
godz. 10:00 – „KOLOR SERCA” – koncert dla uczniów szkół łomżyńskich w wykonaniu Studia Wokalnego eMDeK i Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży – Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich (ul. Sadowa)
godz. 12:00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956 (Szosa Zambrowska)

niedziela, 3 marca
godz. 16:00 – uroczysta Msza święta w Katedrze Łomżyńskiej (ul. Dworna)
godz. 17:00 – Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych ulicami Łomży (ul. Sadowa, ul. Polowa, ul. Zawadzka, ul. Mikołaja Kopernika, Al. Legionów)

Organizatorami wydarzenia są: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomżyński, Łomżyński Przegląd Narodowy, Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Łomży, Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży, Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, Szkoła Podstawowa nr 4 w Łomży, Grupa Ratownicza Nadzieja, Urząd Miejski w Łomży.

Obchody  w Wysokiem Mazowieckiem

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjedzie 1 marca do Wysokiego Mazowieckiego.

Około 14.00 złoży kwiaty przy pomniku Kapitana Kazimierza Kamieńskiego pseudonim ,,Huzar” i jego żołnierzy. To będzie uroczystość  z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada właśnie pierwszego marca.

O 12.00 chętni mieszkańcy będą mogli wejść do specjalnej strefy, która będzie stworzona w parku miejskim przy ulicy Ludowej w Wysokiem Mazowieckiem.

 

 

Red. OKO

Fot. IPN w Białymstoku

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy