Odkryj Podlaskie. Wieża widokowa na Górze Kopnej

Wzgórza Świętojańskie to pasmo najwyższych wzgórz w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Kopna o wys. 211 m n.p.m.  Tam też znajduje się wieża widokowa – jedno z ciekawszych miejsc na ścieżce turystycznej Szlakiem Powstania Styczniowego Puszczy Knyszyńskiej.

Usytuowana na wysokim wzniesieniu Wzgórz Świętojańskich jest doskonałym punktem obserwacyjnym okolicznych miejscowości i lasów.

Malowniczy krajobraz, który rozpościera się z wieży wymaga jednak nieco poświęcenia. Dotarcie na szczyt nie należy do najprostszych. Do punktu obserwacyjnego prowadzą wyznaczone ścieżki. Jedna z nich, czerwona, wiedzie od strony Zasad , druga zaś – dość trudna – rozpoczyna się za Królowym Mostem.

Wzgórza Świętojańskie w Puszczy Knyszyńskiej

Krajobraz Puszczy Knyszyńskiej zawdzięczamy głownie działalności wód wytapiającego się lodowca. Wzgórza Świętojańskie to ciągnąca się na długości 23 km forma polodowcowa nazywana ozem (oz – silnie wydłużona, pagórkowata forma terenu w postaci długiego wału, powstała przez akumulację w szczelinie lądolodu, w tunelu  lodowcowym lub pod lodem).

Najwyższe punkty Wzgórz Świętojańskich: Góra Kopna 221 m n.p.m.; Góra Św. Jana 209 m n.p.m. i Góra Św. Anny 202 m n.p.m. Wysokości względne dochodzą do 80 m, zbocza są strome, porośnięte lasem o charakterze zbliżonym do tajgi. Prowadzi tędy Szlak Wzgórz Świętojańskich i Szlak Powstania Styczniowego.


Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy