Operacja Silne Wsparcie. Żołnierze WOT wspierają Straż Graniczną już 90 dni

Żołnierze WOT wspierają Straż Graniczną – 90 dni operacji Silne Wsparcie

Od 3 września br. przez całą dobę, siedem dni w tygodniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają Straż Graniczną oraz lokalne społeczności z rejonu granicy polsko-białoruskiej

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej od 3 września br. terytorialsi prowadzą w województwach podlaskim i lubelskim operację SILNE WSPARCIE, której celem jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych z rejonu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym. Poza brygadami 1 Podlaską oraz 2 Lubelską w operację SILNE WSPARCIE zaangażowani są także żołnierze z innych brygad OT.

 – Skala zaangażowanie WOT rośnie w miarę zwiększania odległości od linii granicy polsko-białoruskiej. Działania z największą intensywnością prowadzone są w strefie nadgranicznej. Terytorialsi w prowadzą tam patrole piesze oraz mobilne. Od początku operacji żołnierze WOT w Podlaskiem ujawnili 957 osób – głównie imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę oraz kurierów. Zatrzymani przekazywani są niezwłocznie funkcjonariuszom Straży Granicznej – informuje kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1PBOT.

Żołnierze WOT wyposażeni są nie tylko w broń etatową i sprzęt optoelektroniczny do obserwacji (w tym noktowizję oraz termowizję), ale także plecaki medyczne, w skład których wchodzą np. koce termiczne i folie NRC zabezpieczające przed wychłodzeniem organizmu.

W działania w rejonie przygranicznym zaangażowane są także Grupy Rozpoznania Obrazowego.

Od 3 września operatorzy Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye wylatali nad województwem podlaskim ponad 370 godzin. Bezzałogowce umożliwiają skuteczną lokalizację imigrantów oraz działania wyprzedzające SG i wojskom operacyjnym.

W 115 miejscowościach w strefie nadgranicznej przyległej do granicy polsko-białoruskiej działają mobilne Zespoły Oceny Wsparcia. Ich zadaniem jest utrzymywanie kontaktu oraz reagowanie na potrzeby mieszkańców oraz władz lokalnych – dodaje kpt. Łukasz Wilczewski. – W ramach operacji SILNE WSAPRCIE dziewięć urzędów gmin i miejskich z rejonu przygranicznego przeszkolonych zostało z zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego. Doradztwo i szkolenia w tym obszarze prowadzi Zespół Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa WOT.

W gotowości do działania jest także Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza K9 WOT z psami ratowniczymi wyszkolonymi do poszukiwania osób zaginionych.

Red. M.L.

Fot. DWOT

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy