Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku to jedna z największych atrakcji turystycznych w stolicy Podlasia. Jest zaliczany do najpiękniejszych realizacji barokowej architektury w tej części Europy.

Mecenat hetmana Jana Klemensa Branickiego doprowadził w XVIII wieku do opatrzenia białostockiego pałacu mianem „Polskiego Wersalu”.

 

 

Zespół pałacowo-ogrodowy Branickich położony jest w centrum miasta.

 

Na pałacowym dziedzińcu spotkaliśmy turystów z Łodzi. Pani Anna i jej mąż wcześniej widzidzieli Pałac Branickich tylko wirtualnie, a teraz po raz pierwszy na żywo.

– Robi wrażenie, tym bardziej że jest dzisiaj przepiękna pogoda – mówi pani Anna. – Jeśli chodzi o rzeźbę, o odrestaurowanie, o dbanie wszystko mi się bardzo podoba.

Podobnego zdania są spotkani przez nas turyści z Białej Podlaskiej, którzy Pałac Branickich również zwiedzali po raz pierwszy.

– Ładnie – mówi krótko pan Daniel.
– Bardzo ładnie – dodaje pani Barbara. – Jest dużo zieleni, figurki ładne są. Warto to miejsce odwiedzić.

– Bardzo nam się podoba. Jest tu naprawdę przyjemnie – mówi pani Jowita z Wysokiego Mazowieckiego. – To jedyne takie miejsce właściwie w promieniu tych 60-u kilometrów od nas. Cieszymy się, że możemy tutaj przebywać.

– Miejsce to przyciąga ludzi, a ja tutaj pracuję – mówi pani Barbara. – Wiele osób chciałoby to obejrzeć; jest taka możliwość, także zachęcam.

– Ja przychodzę tutaj codziennie. Nawet bywa, że dwa razy dziennie – mówi pani Ewa. – Podoba mi się to, że ogród jest tak cudwnie zadbany, że zmienia się ten wystrój kwiatowy.

– Szczególne podoba mi się tutaj roślinność, architektura, nastrój całego parku. To wspaniałe miejsce na odpoczynek i spacer z dziećmi – zachwala pani Sandra.

Dziedzictwo hetmana jest kontynuowane przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który od 1950 roku jest właścicielem rezydencji.

 

Pałac stanowi główną siedzibę białostockiej Uczelni, która prowadzi systematyczne prace remontowo-konserwatorskie zmierzające do przywrócenia rezydencji XVIII-wiecznej świetności.

Poprzez liczne inicjatywy takie jak Noc Muzeów, Dni Otwarte UMB, Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, Europejskie Dni Dziedzictwa, a także zorganizowanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, pałac spełnia funkcje naukowo-dydaktyczne oraz wpisuje się w życie kulturalne miasta.

 

 

 

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

UMB

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy