Para prezydencka złożyła życzenia z okazji Wielkanocy wyznawcom prawosławia

Para prezydencka złożyła życzenia z okazji Wielkanocy wyznawcom prawosławia

Życzenia wytchnienia, pokoju, nowej nadziei i duchowego odrodzenia – przekazał prezydent Andrzej Duda wraz małżonką wiernym Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego i innych kościołów wschodnich z okazji przypadających w niedzielę w tych kościołach świąt wielkanocnych.

„Podniosłą atmosferę tych świąt zakłócają dramatyczne doniesienia zza naszej wschodniej granicy. Wielu z państwa gości pod swoim dachem uchodźców z walczącej o wolność Ukrainy” – przypomniał prezydent w nagraniu wyemitowanym na stronie Kancelarii Prezydenta RP. Dodał, że „wszyscy pragniemy sprawiedliwego i trwałego pokoju dla kraju, który 1034 lata temu, wraz ze swoim władcą, św. Włodzimierzem I, przyjął chrzest w obrządku bizantyjskim”.

 

Prezydencka małżonka Agata Kornhauser-Duda podziękowała za serce okazane uchodźcom. „Ta solidarna pomoc i życzliwość stanowią ogromnie ważne świadectwo wiary i człowieczeństwa” – podkreśliła.

 

„Ufamy, że piękne obrzędy cerkiewne oraz pielęgnowane od pokoleń wielkanocne zwyczaje umocnią jedność państwa wspólnot rodzinnych i parafialnych. Niech po zakończeniu Wielkiego Postu znów nastanie czas świętowania w gronie krewnych, przyjaciół i sąsiadów” – powiedziała prezydencka małżonka. Życzyła „wzajemnej życzliwości i nadziei”.

 

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę obchody świąt wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich tydzień później niż u katolików. Nad ranem w niedzielę w cerkwiach zakończyły się kilkugodzinne jutrznie paschalne i liturgie rozpoczynające się o północy.

Data tego święta w Kościele katolickim wyliczana jest nieco inaczej niż w Kościele wschodnim, więc w tym samym terminie Wielkanoc przypada w obu obrządkach tylko raz na jakiś czas. Tak było np. w 2017 r. Przeważnie prawosławni świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach. (PAP)

Red. OKO

Fot. PAP Regiony

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy