Podlascy muzułmanie rozpoczęli 1441 rok

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w sobotę 1441 rok według kalendarza księżycowego, używanego przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat religijnych uroczystości. W niektórych gminach wyznaniowych zaplanowano okolicznościowe modlitwy o pomyślność w nowym roku.

Kalendarz bierze swój początek od daty ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny

Oparty na fazach księżyca kalendarz bierze swój początek od daty ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny. Miało to miejsce w 622 roku według kalendarza gregoriańskiego.

Rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie (najważniejsze z nich, to Święto Ofiarowania Kurban Bajram oraz święto zakończenia postu Ramadan Bajram) ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego. Z różnicy w długości roku w obu kalendarzach wynika też, że 33 lata księżycowe odpowiadają 32 słonecznym, czyli tradycyjnym.

W pierwszy dzień nowego roku w meczetach i domach modlitw odprawiane są muzułmańskie modlitwy za pomyślność. W sobotę po południu takie modlitwy zaplanowano m.in. w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku i meczecie w Bohonikach.

Muzułmański Związek Religijny w RP ma ponad 90 lat

Najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP, który ma ponad 90 lat. Z okazji nowego, 1441 roku według kalendarza muzułmańskiego, przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz złożył życzenia polskim wyznawcom islamu. „Niech ten rok będzie wypełniony wiarą, jasnymi myślami i miłością” – napisał Miśkiewicz.

Podsumowując działalność organizacji, Rozalia Bogdanowicz z Najwyższego Kolegium MZR zwróciła uwagę na działalność wydawniczą.

„Bardzo ważne jest pozostawianie trwałego dorobku w postaci wydawnictw” – powiedziała PAP. Przypomniała, że w ostatnim czasie ukazała się m.in. książka z opowiadaniami wieloletniego przewodniczącego MZR, zasłużonego dla środowiska polskich wyznawców islamu Jana Sobolewskiego, który zmarł przed rokiem.

W planach jest np. książka poświęcona tatarskim imionom; część z nich można już znaleźć tylko na starych nagrobkach na mizarach (muzułmańskich cmentarzach). Ukaże się też publikacja o tatarskich pielgrzymach w Mekce, na podstawie doświadczeń polskich Tatarów, w małych grupach rokrocznie wyjeżdżających w to święte miejsce islamu. Według zasad islamu, każdy wierny powinien choć raz odbyć taką pielgrzymkę.

MZR prowadzi też działalność inwestycyjną. M.in. przygotowywana jest dokumentacja potrzebna do remontu i nowego zagospodarowania Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, by nadać obiektowi bardziej sakralny charakter.

Przedstawiciele Związku szacują liczbę polskich wyznawców islamu na 5 tys. Największe skupiska polskich muzułmanów są w województwie podlaskim, to głównie polscy Tatarzy. Według szacunków organizacji, wszystkich muzułmanów w Polsce – wliczając np. studentów, biznesmenów, dyplomatów czy uchodźców z krajów islamskich – jest ok. 20-25 tys.

Red. OKO

Fot. Podlaskie 24.pl

na podst. PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy