Podlascy terytorialsi podsumowują 2022 rok

W 2022 roku Wojska Obrony Terytorialnej obchodziły 5-lecie funkcjonowania

Jak mijający rok wyglądał w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej?

W 2022 roku odbyło się 8 przysiąg wojskowych. Jubileuszowa, 40. przysięga wojskowa, odbyła się w Augustowie. Najbliższa zaplanowana jest 5 lutego – na zakończeniu projektu „Ferie z WOT”.

15 batalion lekkiej piechoty to nowy pododdział 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej utworzony decyzją ministra obrony narodowej. Jego siedzibą jest miejscowość Dąbrowa Moczydły. W 15 batalionie lekkiej piechoty będą pełnić służbę żołnierze OT mieszkający w powiatach wysokomazowieckim oraz zambrowskim.

23 kwietnia br. weszła w życie Ustawa o obronie Ojczyzny. Zgodnie z jej zapisami WOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT jest Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT odpowiadają za współpracę z wojewodami w obszarze koordynacji i realizacji wsparcia ze strony Sił Zbrojnych RP.

67% Polaków to zwolennicy utworzenia WOT wynika z badania CBOS nt. bezpieczeństwa państwa przeprowadzonego w czerwcu 2022 roku

75 % gospodarstw domowych w Janowie (powiat sokólski), w tym budynek szkoły, przez prawie 10 godzin było zasilanych przez kontenerową elektrownię polową dostarczoną przez 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej. Była to część ogólnopolskiej operacji pod kryptonimem „Przyjazna Energia-22”.

90% skuteczność trafień uzyskiwały przeciwpancerne pociski kierowane Javelin odpalane przez Siły Zbrojne Ukrainy. W tym roku pierwsze zestawy ppk Javelin odebrali podlascy terytorialsi. Javelin to system typu „odpal i zapomnij”. Zasięg, w zależności od wersji, wynosi do 4750 metrów. Pociski mogą atakować cele ogniem bezpośrednim lub z góry – uderzając w najmniej chronione pancerza np. czołgu.

125. rocznica urodzin gen. bryg. Władysława Liniarskiego przypada w 2022 roku. Dowódca Okręgu Białystok Armii Krajowej oraz założyciel organizacji niepodległościowej Armia Krajowa Obywatelska przyszedł na świat 23 listopada 1897 roku. Od 1 marca 2017 roku jego imię nosi 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.

Od 482 dni terytorialsi wspierają Straż Graniczną w odpowiedzi na kryzys migracyjny wywołany przez władze Białorusi. Od marca 2022 roku Wojska Obrony Terytorialnej w województwie podlaskim odpowiadają za ochronę wyznaczonego odcinka granicy polsko- białoruskiej. Wszystkimi zaangażowanym siłami na tym obszarze dowodzi 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.

975 godzin lotów wykonały bezzałogowce komponentu lotniczego 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zestawy BSP FlyEye wspierają funkcjonariuszy SG oraz wojska operacyjne w monitorowaniu granicy RP. Wykonują także loty z zakresu prewencji przeciwpożarowej, przeciwpowodziowej, a także dozoru linii energetycznych. Od kilku tygodni podlascy terytorialsi korzystają także z Systemu Amunicji Krążącej WARMATE (tzw. dronów kamikadze).

Ponad 36 000 żołnierzy liczą już Wojska Obrony Terytorialnej. Ta liczba została osiągnięta w zaledwie piątym roku funkcjonowania formacji. Średnia wieku terytorialsów to 33 lata; 77% żołnierzy ma wykształcenie wyższe i średnie; 56% zatrudnionych jest na umowę o pracę; 19% to studenci, a 5% prowadzi własną działalność gospodarczą; ponad 20% żołnierzy WOT to kobiety.

W 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 2 000 żołnierzy

1 szkolenie kandydatów zaplanowane jest podczas ferii zimowych w 2023 roku. Weźmie w nim także udział ponad 60 ochotników powołanych do służby 17 grudnia.

Red. M.L.

Fot. DWOT

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy