Podlaska KAS udaremniła przemyt w ciężarówce ponad 620 tys. paczek papierosów

Ponad 620 tys. paczek papierosów znaleźli funkcjonariusze KAS w łotewskiej ciężarówce zatrzymanej do kontroli w Budzisku (Podlaskie), w pobliżu granicy z Litwą

Kontrabanda była przewożona zamiast deklarowanego ładunku sprzętu agd. Kierowca został aresztowany.

To największy w tym roku przemyt papierosów udaremniony w Podlaskiem przez Krajową Administrację Skarbową. Gdyby kontrabanda trafiła do obrotu, budżet państwa straciłby 15,5 mln zł – poinformował w piątek oficer prasowy podlaskiej KAS podkom. Maciej Czarnecki.

Ciężarówka została skontrolowana w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku. Kierowca deklarował, że wiezie sprzęt agd. Pojazd został najpierw prześwietlony skanerem rtg, a później dodatkowo przeszukany. Podczas sprawdzania naczepy okazało się, że w kartonach, w których miały być lodówki, ukryto 622 tys. paczek białoruskich papierosów.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Suwałkach. Po postawieniu kierowcy zarzutów, na jej wniosek został on aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Niespełna dwa tygodnie temu, również w Budzisku, funkcjonariusze podlaskiej KAS udaremnili przemyt ponad pół mln paczek papierosów, które były przewożone w łotewskiej ciężarówce zamiast deklarowanego ładunku torfu. Tu straty budżetu państwa – gdyby towar trafił na rynek – sięgałyby blisko 13 mln zł z tytułu podatków i innych opłat.

W połowie marca, też w Budzisku, podlaska KAS zatrzymała tira z przemytem 480 tys. paczek papierosów, zamiast ładunku paneli podłogowych. W lutym udaremniła przemyt 420 tys. paczek papierosów, przewożonych zamiast ładunku płyt wiórowych.

Granica polsko-litewska, to wewnętrzna granica Unii Europejskiej. Nie ma tam kontroli paszportowo-celnych, a przemyt, głównie papierosów, zwalczają grupy mobilne KAS i patrole SG, wspierane też przez policję. Krajowa Administracja Skarbowa korzysta m.in. z urządzeń rtg do prześwietlania ładunków i specjalnie wyszkolonych psów.

W tym roku podlaska KAS zatrzymała ponad 2,5 mln paczek papierosów z przemytu. W 2022 roku jej funkcjonariusze zatrzymali przemyt blisko 2,7 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. (PAP)

 

Red. M. L.

Fot. Podlaska KAS

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy