Podlaska Policja apeluje o ostrożność na drogach wz. z zimową migracją zwierząt

Podlaska policja apeluje do kierowców o ostrożność na drogach w związku z zimową migracją zwierząt, które mogą nagle wejść lub wbiec na jezdnię

Niedaleko Hajnówki w miniony weekend doszło do dwóch takich zdarzeń, z udziałem żubra i łosia. Naukowcy zwracający uwagę na ten problem chcieliby postawić nam specjalne tablice ostrzegawcze.

Ze statystyk podlaskiej policji wynika, że w okresie jesienno-zimowym wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych. Większość to kolizje. Te z udziałem żubra i łosia miały miejsce na drodze wojewódzkiej nr 685, między Nowosadami i Narwią. Podróżującym samochodami nic się nie stało, ale młody żubr zginął na miejscu.

Przy tej okazji policja przypomina kierowcom o zasadach bezpieczeństwa w miejscach, gdzie mogą się pojawić na drodze leśne zwierzęta. Apeluje, by nie lekceważyć znaków drogowych

 „Uwaga dzikie zwierzęta”, zwracać uwagę na pobocza i mieć świadomość, że np. sarny czy jelenie żyją w grupach i nawet jeśli jedno zwierzę bezpiecznie przebiegnie przez drogę, to mogą za nim podążać kolejne.

„Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta” – podkreśla zespół prasowy podlaskiej policji. Zachęca też do oznaczania miejsc takich wypadków czy kolizji na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W aplikacji jest ikona „zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych”.

O tym, że okolice Hajnówki są „krainą żubra”, przypominają naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży

We wpisie w mediach społecznościowych podkreślają, że na odcinku drogi między Hajnówką a Narwią w okresie zimowym żubry regularnie przekraczają szosę.

„Sezonowe migracje żubrów są związane z brakiem pokarmu dla tego dużego roślinożercy w lesie, a ozime uprawy rzepaku i kolby kukurydzy dostępne na skoszonych polach są atrakcyjniejsze, niż siano w tradycyjnych miejscach dokarmiania. Stąd ich migracje na tereny otaczające Puszczę Białowieską” – piszą naukowcy z IBS.

Zwracają przy tym uwagę, że przejście żubrów przez tę drogę utrudniają dodatkowo głębokie rowy i barierki wzdłuż ścieżki rowerowej.

„Przed laty zabiegaliśmy o postawienie znaków ostrzegających przed żubrami +Uwaga! Kraina żubra!+, niestety nie uzyskaliśmy zgody na drogi wojewódzkie. Ponowimy te starania, bo na wyremontowanym odcinku między Hajnówką a Narwią zginęły już cztery żubry, ale giną też jelenie, łosie i inne zwierzęta” – podkreśli naukowcy z IBS. (PAP)

Red. M.L.

Fot. Podlaska Policja

Podlaska Policja / PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy