Podlaskie: prokuratura bada okoliczności tzw. pushbacku wobec migranta ze złamaną nogą

Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim ustala, czy doszło do narażenia, a jeśli tak, to przez kogo, zdrowia lub życia nielegalnego migranta zatrzymanego na granicy z Białorusią w okolicach Mielnika, wobec którego przeprowadzony był tzw. pushback. Etiopczyk został wydalony z kraju z poważnym złamaniem nogi.

W śledztwie – wszczętym po zawiadomieniach złożonych przez aktywistów zajmujących się pomocą humanitarną przy granicy z Białorusią – powołani zostali biegli z zakresu medycyny. Ich zadaniem jest ustalenie, czy doszło do takiego narażenia, a jeśli tak, to przez które służby.

„Śledztwo jest prowadzone w sprawie narażenia obywatela Etiopii na bezpośrednie niebezpieczeństwo co najmniej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podczas wykonywania przez funkcjonariuszy SG z placówki w Mielniku czynności zatrzymania cudzoziemca, który nielegalnie przekroczył granicę państwową, a następnie czynności zawrócenia go do granicy i poprzez nieudzielenie mu pomocy” – poinformował w czwartek PAP szef prokuratury Rejonowej w Bielsku Podlaskim Adam Naumczuk.

Chodziło o to, że migrant miał mnogie złamanie kości lewej nogi i skręcony staw skokowy.

Etiopczyk z grupą trzech innych osób nielegalnie przekroczył granicę z Białorusi do Polski 6 maja ub. roku. Gdy przyjechały tam patrole SG, na miejscu była jedna osoba. Mężczyzna skarżył się na uraz nogi. W tej sytuacji został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego Wojska Polskiego (w związku z kryzysem migracyjnym wojsko również pełni służbę na granicy z Białorusią), który przewiózł go do szpitala w Siemiatyczach.

Tam, po diagnostyce i udzieleniu pomocy, Etiopczyk został zabrany do strażnicy SG w Mielniku, a stamtąd funkcjonariusze Straży Granicznej przewieźli go na linię granicy i doszło do tzw. zawrócenia (pushbacku).

Po takim wydaleniu z Polski Etiopczyk, który miał duże trudności z poruszaniem się, wciąż był przy zaporze, choć po białoruskiej stronie granicy. Stamtąd zawiadomił aktywistów, a ci nagłośnili sprawę w mediach społecznościowych, poinformowali również SG. 7 maja Etiopczyk znowu nielegalnie dostał się do Polski. Znowu został zatrzymany i przewieziony do szpitala. Ostatecznie trafił do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców. Opuścił go po kilku miesiącach. Obecnie jest w Europie Zachodniej.

„Nie do końca jasny jest przepływ informacji między SG, zespołem ratownictwa medycznego wojska i szpitalem. Musimy ustalić kto miał świadomość, ewentualnie czy, a jeśli tak, to gdzie zawiodła komunikacja dotycząca stanu zdrowia obywatela Etiopii” – przyznał prok. Naumczuk, pytany o zakres śledztwa.

Chodzi np. o to, czy funkcjonariusze SG – przeprowadzając pushback – mieli świadomość poważnego urazu nogi migranta.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyli aktywiści zajmujący się pomocą humanitarną przy granicy z Białorusią. Po wyłączeniu się prokuratury w Siemiatyczach (by nie była posądzana o brak bezstronności), zawiadomienie trafiło do Prokuratury Rejonowej w Bielsku Podlaskim, a ta – po postępowaniu sprawdzającym – zdecydowała o wszczęciu śledztwa.

Samo zawrócenie Etiopczyka do granicy uznane zostało kilka dni temu przez WSA w Białymstoku za czynność bezskuteczną. Wyrok jest nieprawomocny. Sąd przypomniał, że przeprowadzając tzw. zawrócenie (pushback) Straż Graniczna powołuje się na rozporządzenie graniczne MSWiA.

W kolejnych już wyrokach sądy administracyjne zwracają jednak uwagę, że to przepisy niższej rangi niż ustawy, które w pierwszym rzędzie powinny być stosowane wobec nielegalnych migrantów. Chodzi albo o umożliwienie złożenia im wniosków o ochronę międzynarodową w Polsce albo o wszczęcie postępowania w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu do swego kraju.(PAP)

Red. M. L.

Fot. PAP/Artur Reszko

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy