PODR Szepietowo przyjmuje uchodźców z Ukrainy

PODR Szepietowo przyjmuje uchodźców z Ukrainy

Od kilku dni na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego powstaje miasteczko namiotowe. Z pytaniem o wojskowe namioty zwrócili się do nas mieszkańcy okolicy, którzy uważają, że będzie to miejsce dla uchodźców. Sprawdziliśmy to.

Co prawda sam ODR został wpisany do bazy obiektów, które mogłyby przyjąć uchodźców z Ukrainy, ale do tej pory Podlaski Urząd Wojewódzki nie skierował tam żadnej grupy. Jednak hotel ODR a namioty to dwie oddzielne kwestie.

Z naszych informacji wynika, że mogą być tam zakwaterowani ukraińscy pracownicy, którzy budują linię kolejową w okolicy oraz ich rodziny. Być może uchodźców skierował tam samorząd.

W Szepietowie powstaje tymczasowy – namiotowy – punkt recepcyjny, którego uruchomienie na razie nie jest planowane, ale to może się zmienić w zależności od potrzeb – liczby uchodźców, którzy przyjadą do naszego regionu. Miałby być to punkt tymczasowy, z którego uchodźcy byliby relokowani do innych obiektów – tłumaczy Kamila Ausztol z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zapytaliśmy także o liczbę uchodźców w województwie podlaskim. Trudno jednak ją ustalić.

Trudne jest określenie liczby uchodźców na terenie województwa podlaskiego, gdyż nocleg oferują im zarówno Podlaski Urząd Wojewódzki, samorządy, a w dużej mierze również osoby prywatne, które często nie informują o tym swoich gmin.

Dodatkowo, nasz region dla wielu jest przystankiem przed dalszą podróżą, więc liczebność uchodźców jest zmienna. W tym momencie zakwaterowani są w hotelach, pensjonatach, hostelach, obiektach samorządowych, w domach prywatnych. Trwają prace nad stworzeniem tymczasowych miejsc pobytu w obiektach użyteczności publicznej o dużej kubaturze- informuje Kamila Ausztol rzeczniczka wojewody podlaskiego.

Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zadeklarował przyjęcie kilkudziesięciu uchodźców, ale do hotelu.

Trudna sytuacja na Ukrainie spowodowała duży napływ uchodźców do naszego województwa. W związku z tym Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie może przyjąć  do hotelu kilkudziesięciu uchodźców. Od soboty gościmy u nas dwie Panie z dziećmi.  Nie komplikuje to w dużym stopniu harmonogramu naszych imprez cyklicznych.  Jestem pewien, że sobie z tym poradzimy, chociażby zmniejszając ilość miejsc hotelowych dla wystawców.

W chwili obecnej przygotowujemy się do „Wiosennych Targów Ogrodniczych” (9-10 kwietnia) oraz do największej naszej imprezy  – XXVIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym”, która zaplanowana jest na  25-26 czerwca 2022 r.

Wszystko jest na etapie dość zaawansowanych przygotowań.  Dodam, że chociażby wczoraj odbyło się u nas „Wiosenne Uznawanie Koni” organizowane przez Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, a pobyt uchodźców nie kolidował w żaden sposób z przeprowadzeniem tego wydarzenia – poinformował nasz portal Wojciech Mojkowski dyrektor PODR Szepietowo.

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Marta Śliwińska Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy