Politechnika Białostocka dostała kartę Erasmusa ECHE na lata 2021-2027

Politechnika Białostocka, wzięła udział w konkursie na kartę Erasmus+, w którym zdobyła 100 punktów na 100 możliwych. Jest to bardzo dobra wiadomość dla studentów Politechniki Białostockiej, ponieważ program Erasmus, oferuje możliwość studiowania za granicą, na bardzo korzystnych warunkach.

– Najwyższa ocena świadczy o dobrym przygotowaniu naszej uczelni do realizacji działań o wymiarze międzynarodowym i gotowości do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego – mówi dr hab. inż. Dorota Krawczyk, prof. PB, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Białostockiej.

Czym jest program Erasmus+?

Jak możemy przeczytać na stronie Erasmus Student Network:

“Erasmus+ to program umożliwiający uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, finansowanych przez Unię Europejską. Studenci uczelni wyższych mogą zarówno studiować za granicą jak i odbyć praktyki w innym kraju. W trakcie studiów licencjackich i magisterskich można skorzystać z programu dwukrotnie”.

Warto zaznaczyć, że inaczej poznaje się inny kraj, będąc tam w charakterze turysty – głównie, dlatego, że z powodu ograniczającego nas czasu (umówmy się – tydzień lub dwa tygodnie, nie wystarczą na solidne poznanie kraju i jego kultury), zazwyczaj korzystamy z atrakcji, przygotowanych stricte dla turystów – morze, plaża, baseny, miejscowe knajpki i bazarki. Przy programie Erasmus, sprawa prezentuje się zupełnie inaczej, gdyż stajemy się poniekąd członkami tego społeczeństwa, na okres od 2 do 12 miesięcy. Ludzie mają inne podejście do turystów, którzy są w ich oczach tzw. outsiderami (z ang. Outsider – człowiek na uboczu), a studentów, traktują jak element lokalnej społeczności. Poznanie kultury i zwyczajów, odwiedzanego kraju, to tylko dodatek, dlatego, że najważniejszy jest aspekt edukacyjny. Erasmus Student Network informuje

„Program promuje współpracę oraz mobilność we wszystkich obszarach edukacji, przygotowania zawodowego, a ponadto wspiera inicjatywy związane ze sportem”.

Erasmus ma także w swojej ofercie wiele krajów Europejskich, strona Erasmus Student Network wymienia:

„Wybór destynacji jest bardzo szeroki, gdyż w programie bierze udział aż 28 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja i Macedonia”.

Politechnika Białostocka otrzymała Kartę Erasmus

Politechnika Białostocka, wzięła udział w zgłoszeniu, do otrzymania karty Erasmus ECHE (ECHE – Erasmus Charter for Higher Education, z ang. Karta Erasmus dla szkolnictwa wyższego). Ich aplikacja, została oceniona na 100 punktów na 100 możliwych. Oceną zajmowała się Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w Brukseli. Uzyskana przez nich karta, na lata 2021-2027, umożliwia białostockiej uczelni, dalszy rozwój oraz prowadzenie działań międzynarodowych. PB na swojej stronie internetowej informuje

„Akceptacja wniosku przez Agencję Wykonawczą Komisji Europejskiej oraz przyznanie Politechnice Karty Erasmusa+ to niewątpliwy sukces umożliwiający dalszy rozwój uczelni, szczególnie w kwestii działań międzynarodowych. Posiadanie Karty ECHE jest bowiem warunkiem niezbędnym do dalszej realizacji projektów finansowanych ze środków Programu Erasmus+. Kontynuacja uczelnianych projektów w ramach Erasmus+ ma ogromne znaczenie dla rozwoju umiędzynarodowienia PB oraz korzystnie wpływa na wzrost jakości kształcenia oraz atrakcyjności uczelni”.

 

Dzięki odpowiednim działaniom Politechniki Białostockiej, jej studenci, będą mogli wziąć udział w programie Erasmus+. 

Politechnika Białostocka, informuje także, że „Maksymalna ocena przyznana Politechnice Białostockiej przez Agencję Wykonawczą w Brukseli świadczy o dobrym przygotowaniu naszej instytucji do realizacji działań o wymiarze międzynarodowym, właściwej strategii internacjonalizacji uczelni oraz o naszej gotowości do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego”.

Jest to sukces naszej podlaskiej uczelni. 

Politechnika Białostocka, w poście na Facebooku, wymieniła osoby odpowiedzialne za zwycięstwo w konkursie „Za przygotowanie i złożenie uczelnianego wniosku odpowiedzialni byli pracownicy Biura ds. Współpracy Międzynarodowej PB Bialystok University of Technology – IRO”.

Internauci nie kryli swojego zadowolenia tym faktem.

Pod postem Politechniki Białostockiej na ten temat, znalazły się same pozytywne komentarze. 

„Świetnie!!!?” – komentuje dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Białostockiej.

„Congratulations” (z ang. gratuluję) -pisze  Mohamed Elaidey

“Congratulations ? professor and teams from IRO. Much appreciated” – (z ang. Gratuluje profesorom oraz zespołom z IRO. Bardzo to doceniam) – skomentował Hemlal Bhattarai

Jak można zauważyć, nie tylko osoby z Białegostoku pochwalają i gratulują sukcesu Politechnice Białostockiej.

Red. Maciej Walesiuk

Fot. fanpage Politechniki Białostockiej

5 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy