Pomoc dla gmin i powiatów przy granicy

Sejmik zdecydował o przyznaniu pomocy finansowej dla samorządów ze strefy nadgranicznej

Wsparcie z budżetu województwa na realizację zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym trafi do sześciu powiatów i 27 gmin. Powiaty otrzymają po 30 tys. zł, a gminy po 50 tys. zł. O przyznaniu pomocy w łącznej wysokości ponad 1,5 mln zł. Taką decyzję podjęli jednogłośnie radni podczas poniedziałkowej (20.12) sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Marszałek Artur Kosicki podczas poniedziałkowej (20.12) konferencji prasowej dotyczącej pomocy finansowej dla samorządów ze strefy przygranicznej przypomniał, że 6 grudnia odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z włodarzami gmin położonych bezpośrednio przy granicy.

– Zadeklarowałem wtedy, że w 2021 r. będziemy wspierali gminy z obszaru przygranicznego w związku z ponoszonymi przez nie wydatkami, które nie były planowane, a okazały się konieczne.

Po konsultacjach z klubem Zjednoczonej Prawicy oraz z pozostałymi klubami uznaliśmy, że trzeba przyznać wsparcie dla samorządów. Zasugerowaliśmy również, że powiatom, które graniczą z Białorusią, również potrzebna jest taka pomoc – powiedział marszałek

Pomoc dla samorządów ze strefy nadgranicznej to odpowiedź na prośby wójtów i starostów z tego obszaru. Jak argumentowali, sytuacja oraz pogarszające się warunki pogodowe negatywnie wpływają na poziom bezpieczeństwa mieszkańców, ich mienia oraz środowiska. Zagrożonych jest wiele systemów infrastruktury krytycznej. Zaplanowane w budżetach jednostek samorządu terytorialnego (JST) środki finansowe zostały już w znacznym stopniu wykorzystane, stąd prośba włodarzy gmin i powiatów o wsparcie.

Dotacja przyznana na poniedziałkowej sesji pozwoli na szybsze odtwarzanie infrastruktury krytycznej, umożliwi monitorowanie zagrożeń oraz zabezpieczy siły i środki na udzielenie wsparcia okolicznej ludności.

Pomoc finansową z budżetu województwa na te same cele otrzymała wcześniej Gmina Kuźnica. Decyzją radnych podjętą na poprzednim posiedzeniu sejmiku województwa, samorząd wsparto kwotą 100 tys. zł.

 

Red. OKO

Fot. Wrota Podlasia

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy