Ponad 3 tysiące nowych miejsc opieki żłobkowej w Podlaskiem

Ponad 3 tysiące nowych miejsc opieki żłobkowej w Podlaskiem

Nowa edycja programu Maluch+ została rozstrzygnięta. Województwo podlaskie – gminy i podmioty prywatne – decyzją Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej otrzymały ponad 176 mln zł na utworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech – w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Tegoroczny nabór podsumowali w poniedziałek (8.05) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Tomasz Madras oraz samorządowcy

Konferencja prasowa odbyła się w Żłobku Samorządowym nr 1 w Choroszczy – gminie, która jest jednym z beneficjentów programu Maluch+.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości od dłuższego czasu, a w zasadzie od samego początku, kładzie bardzo silny nacisk na politykę prorodzinną. Jednym z jej elementów, oprócz sztandarowych programów, takich jak 500plus, był właśnie Maluch+ – mówił na wstępie wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Cieszymy się, że w naszym regionie mogliśmy przeznaczyć do tej pory prawie 47 mln zł na miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech, a było to wsparcie dotyczące utworzenia nowych miejsc, jak i dofinansowania tych już funkcjonujących – dodał wojewoda.

Tegoroczna edycja programu Maluch+ jest wyjątkowa. Rząd przeznaczył na nią prawie 5,5 mld zł ze środków europejskich oraz środków krajowych. Sam program ma charakter wieloletni (na lata 2022-2029). W województwie podlaskim powstanie 3125 nowych miejsc opieki nad maluchami, na których utworzenie rząd przeznaczył ponad 82 mln zł. 33 samorządy utworzą nowe miejsca opieki nad maluchami.

Zmniejszy się liczba „białych plam”

Głównym celem nowej edycji programu Maluch+ była likwidacja „białych plam”, czyli obszarów, na których obecnie nie działają żadne instytucje opieki nad maluchami. Dzięki wsparciu rządu liczba takich gmin w województwie podlaskim zmniejszy się z 78 do 64.

To bardzo ważne, żebyśmy – zarówno administracja rządowa, jak i samorządy – nie myśleli o żłobkach i opiece nad małymi dziećmi jako wyłącznie o koszcie, ponieważ to element rozwoju. Z perspektywy mniejszych miejscowości, oferta opieki przyciąga mieszkańców, młode rodziny, sprawia, że tutaj chce się mieszkać, zakładać biznes, podejmować pracę, po prostu chce się żyć – zaznaczał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Jedną z gmin, która do tej pory nie miała żadnego miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. jest Turośń Kościelna

Proces rozwoju dociera również do gmin wiejskich, co jest związane ze zmianą sposobu życia naszych mieszkańców i koniecznością zapewnienia im dostępu do żłobka. W naszym przypadku dobudujemy go do istniejącej Szkoły Podstawowej – mówił Grzegorz Jakuć – wójt Turośni Kościelnej, która otrzymała prawie 1,7 mln zł.

Dofinansowanie na utrzymanie miejsc w żłobkach

Nowością w programie Maluch+ jest dofinansowanie do każdego nowopowstałego miejsca opieki nad dziećmi do 3 lat. To kwota do 837 zł miesięcznie przez trzy lata.

W Podlaskiem po takie wsparcie sięgną 33 samorządy i 43 podmioty niepubliczne. W sumie z programu Maluch+ otrzymają ponad 176 mln zł. Jednym z beneficjentów jest Gmina Choroszcz, na której terenie działa do tej pory jeden samorządowy żłobek.

Miasto rozwija się ekspresowo i już dzisiaj wiemy, ile tych miejsc nam brakuje. Chcemy wybudować tutaj jeszcze jeden budynek, żeby dwie grupki miały tutaj swoje schronienie. Miejmy nadzieję, że już w następnym roku będziemy mogli naszym najmłodszym mieszkańcom oddać go do użytku – mówił burmistrz Choroszczy Robert Wardziński.

Planami na budowę żłobków dzielili się także wójt Gminy Dobrzyniewo Duże Wojciech Cybulski i wójt Gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało kolejny nabór w programie Maluch+, aby wszyscy chętni mogli skorzystać z dofinansowania.

Red. OKO

Fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy