Powstanie trasa ekspresowa z Suwałk do Białegostoku – przekonują poseł Jarosław Zieliński i Prezydent Renkiewicz

eSka z Suwałk do Białegostoku staje się faktem

Są zmiany w Rządowym Programie Budowy Dróg. Została do niego wpisana budowa drogi ekspresowej na odcinku Białystok – Augustów – Suwałki. O takie rozwiązanie apelowali drogowcy, przedsiębiorcy, parlamentarzyści oraz lokalne władze.

 

Informację przekazał we wtorek 5.09  poseł Jarosław Zieliński, który od dłuższego czasu o takie rozwiązanie zabiegał. 

Rada Ministrów przyjęła Plan Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku i droga krajowa nr 8 oficjalnie znalazła się w tym planie. Oznacza to przede wszystkim gwarancję jej sfinansowania. To jest już konkretna decyzja, a nie uchwała intencyjna, jaką podjęto w grudniu ubiegłego roku. Odnieśliśmy ogromny sukces – mówił poseł Jarosław Zieliński.

W tej sprawie Rada Miejska w Suwałkach przyjęła w 2020 roku stanowisko, a o potrzebie budowy tej drogi wielokrotnie mówił też  Czesław Renkiewicz – Prezydent Suwałk.

Chociażby w kontekście forsowanego łączenia dróg ekspresowych S8 i S61 przez drogą S16 na linii Knyszyn-Ełk, która przecinałaby cenne przyrodniczo tereny Biebrzy.

Podjęta dziś przez Radę Ministrów uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)”. powoduje, że kolejne „eSki” w województwie podlaskim powstaną zarówno na wspomnianym odcinku S16 ale i na drodze ekspresowej S8, na odcinku Knyszyn (Białystok) – Raczki (Suwałki), o szacunkowej długości 90 km. Limit finansowy programu zwiększył się o 5,1 mld zł, tj. do kwoty ok. 299,5 mld zł.

 

Najważniejsze zmiany, które wprowadzono dziś do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) to:

✔️ Powstanie droga ekspresowa S8 na odcinku Knyszyn (Białystok) – Raczki (Suwałki), o długości ok. 90 km.

✔️ Dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego, wzrośnie dostępność Polski północno-wschodniej oraz zwiększy się atrakcyjność inwestycyjna regionu. Nowa droga przyczyni się również do stworzenia miejsc pracy, zwiększenia handlu i mobilności obywateli.

✔️ Inwestycja będzie ponadto ważna z punktu widzenia interesu obronnego Polski, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji geostrategicznej. Korytarze transportowe są istotne do przemieszczania się osób i towarów, a także pełnią funkcję logistyczną i zaopatrzenia. Ma to także znaczenie dla zapewnienia przepustowości korytarza łączącego państwa bałtyckie z Polską.

Red. M.L.

Fot. UM Suwałki

Urząd Miejski w Suwałkach/Jarosław Zieliński PiS

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy