Prawie 19 mln zł dla podlaskich samorządów na przewozy autobusowe

Prawie 19 mln zł dla podlaskich samorządów na przewozy autobusowe

W poniedziałek (28.11) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, podczas konferencji prasowej, poinformował o rozstrzygnięciu kolejnego naboru wniosków w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W przyszłym roku ponad 18,8 mln zł wesprze funkcjonowanie 198 linii autobusów komunikacji publicznej w regionie. Dofinansowanie otrzymało 37 samorządów: 5 powiatów i 32 gminy.

– To duża pomoc dla naszych mieszkańców – niższe ceny biletów i większe możliwości dojazdu – mówili wójt Gminy Dobrzyniewo Duże Wojciech Cybulski oraz zastępca wójta Gminy Łomża Cezary Zborowski.

Rozstrzygnęliśmy już dwunasty nabór wniosków do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Cieszę się, że podlaskie samorządy w dalszym ciągu chętnie sięgają po te pieniądze. W tym roku po dofinansowanie zgłosiło się 37 gmin i powiatów, którym możemy przekazać dokładnie 18 800 999 zł – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Rządowy program, którego celem jest przywracanie lokalnych połączeń poprzez ich dofinansowanie, realizowany jest od 2019 roku. Dotyczy linii komunikacyjnych, które nie funkcjonowały od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy (rok 2019) i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie.

Początkowo dofinansowanie do wozokilometra wynosiło od 80 gr do złotówki. W tej chwili to 3 zł – poinformował wojewoda. – Dzięki temu umożliwiamy mieszkańcom dojazd do szkoły, urzędu, placówki opieki zdrowotnej czy miejsc pracy – dodał.

O tym, jak jest to potrzebne ze względu na niezmotoryzowanych mieszkańców, mówili przedstawiciele samorządów: Gminy Dobrzyniewo Duże, która otrzymała ponad 1,4 mln zł dofinansowania oraz Gminy Łomża, która złożyła wniosek na ponad 548 tys. zł.

Na terenie naszej gminy, dzięki temu wsparciu, zorganizujemy 36 kursów linii autobusowych, które będą dojeżdżały do Białegostoku, ale zawarliśmy również porozumienie z Gminą Krypno, do której również będą mogli dojeżdżać mieszkańcy – mówił wójt Gminy Dobrzyniewo Duże Wojciech Cybulski.

W Gminie Łomża dofinansowanych będzie 9 linii komunikacyjnych. W przyszłym roku dopłatę otrzymamy na 182 tys. wozokilometrów. 6 tych linii obsługuje 39 z 40 miejscowości na terenie gminy, natomiast 3 pozostałe linie utworzyliśmy w porozumieniu z okolicznymi samorządami i te autobusy wyjeżdżają także na teren Gmin: Nowogród, Zbójna i Rutki. Bez tych srodków to nie byłoby możliwe – mówił zastępca wójta Gminy Łomża Cezary Zborowski.

Wśród 37 podlaskich samorządów, które otrzymały dofinansowanie z FRPA, największe trafiło do: Powiatu Augustowskiego (ponad 2,3 mln zł), Gminy Wasilków (ponad 2 mln zł) oraz Gminy Zabłudów (prawie 2 mln zł).

Wojewoda podlaski poinformował, że niewykluczone są nabory uzupełniające.

 

Red. OKO

Fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy