Prezydent Białegostoku podziękował wolontariuszom za pomoc na rzecz Ukrainy 

Prezydent Białegostoku podziękował wolontariuszom zaangażowanym w pomoc na rzecz Ukrainy 

Wolontariuszom zaangażowanym w pomoc na rzecz Ukrainy i uchodźców przybyłych z tego kraju do Białegostoku podziękował dziś (11 sierpnia) prezydent Tadeusz Truskolaski. Działania podjęte przez Miasto Białystok wsparło kilkaset osób.

Pierwsi wolontariusze zgłaszali się do Centrum Aktywności Społecznej już 26 lutego, czyli w dniu powstania w budynku przy ulicy Św. Rocha 3 miejskiego punktu zbiórki darów. Wraz z podejmowaniem kolejnych działań pomocowych i otwieraniem kolejnych punktów liczba zaangażowanych wolontariuszy rosła.

Podziękowania i wyrazy wdzięczności należą się każdej z tych osób. Pozytywny odzew i wsparcie, które otrzymaliśmy, były i są bezcenne. Dlatego też chcę podziękować wszystkim wolontariuszom, z którymi wspólnie pomagaliśmy i pomagamy Ukrainie i Ukraińcom – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski

Wśród osób, które włączyły się w pomoc, są przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracownicy białostockich przedsiębiorstw i instytucji, uczniowie i studenci, przedstawiciele różnych zawodów i emeryci. Swoją reprezentację mają osoby bardzo młode i te całkiem dojrzałe. Wśród wolontariuszy nie brakuje ludzi, którzy mieszkają w Białymstoku od urodzenia oraz takich, którzy pozostaną tu tylko przez jakiś czas. W pomoc włączyli się również sami uchodźcy (około 1/5 zaangażowanych wolontariuszy to osoby przybyłe z Ukrainy i Białorusi). Zgłosili się też przedstawiciele innych narodowości. Chęć pomocy ofiarom konfliktu za naszą wschodnią granicą zaoferowali również przedstawiciele stacjonującego w Polsce 29. szwadronu wojsk brytyjskich, którzy wsparli swoją pracą kilka białostockich organizacji pozarządowych pomagających uchodźcom.

Osoby, które chciały pracować wolontaryjnie, zgłaszały się do Centrum Aktywności Społecznej różnymi drogami – dzwoniąc, pisząc, czy po prostu przychodząc do CAS lub do magazynu na Stadionie Miejskim. Część osób, które przyniosły dary do punktu zbiórki, spontanicznie decydowało się zostać w nim i pomóc przy sortowaniu, pakowaniu lub wydawaniu produktów. Wiele z nich pracowało potem w ten sposób systematycznie.

Do zadań wolontariuszy wspierających Miasto Białystok należała koordynacja zbiórki darów, sortowanie i pakowanie produktów, przygotowywanie ich do transportów i załadunek. Wolontariusze wiele miesięcy pracowali w różnych punktach rozlokowanych na terenie miasta – między innymi w magazynie zbiórki darów i miejscu wydawania produktów (tzw. Free Shopie) na Stadionie Miejskim w Białymstoku przy ulicy Słonecznej 1. Nieoceniona okazała się ich pomoc w wydawaniu ofiarom konfliktu produktów pierwszej potrzeby oraz wsparcie w komunikowaniu się między Polakami i Ukraińcami.

Dzięki pomocy i zaangażowaniu wolontariuszy Miasto Białystok wysłało do Ukrainy 2 autobusy, 2 tiry, 40 busów oraz 12 aut osobowych wypełnionych darami (w tym tira do Łucka z załadunkiem 13 ton darów od lokalnych przedsiębiorców) oraz w różny sposób pomogło tysiącom osób, które znalazły w naszym mieście schronienie przed wojną.

Lista wyróżnionych wolontariuszy (ponad 200 osób) została stworzona w oparciu o informacje zebrane od organizacji pozarządowych, komunikaty w mediach społecznościowych oraz harmonogramy pracy i posiadane bazy kontaktowe.

Liczba osób, które włączyły się w pomoc, jest z pewnością dużo większa. Każda z nich wspierała Miasto na tyle, ile mogła i chciała. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni każdej z tych osób.

Wyróżnione za swoją pomoc osoby otrzymają zaproszenie na Białystok New Pop Festival 2022. Jest to jednodniowy karnet na to wydarzenie. Piąta edycja festiwalu odbędzie się już 27 i 28 sierpnia. Odbędzie się 12 koncertów. Scena stanie przed Pałacem Branickich.

 

Red. M. L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

1 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy