Prokuratura: 16 osób z zarzutami w śledztwie dot. przestępstw korupcyjnych

16 osobom prokuratura postawiła zarzuty w śledztwie dotyczącym przestępstw o charakterze korupcyjnym, a wobec siedmiu z nich – w tym burmistrz Sokółki – są skierowane wnioski o tymczasowy areszt – poinformowała PAP w środę prokurator Beata Galas z działu prasowego Prokuratury Krajowej

Śledztwo prowadzi Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Jak informowała wcześniej prokuratura, dotyczy ono „udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne oraz zajmującym stanowiska kierownicze w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą i przyjmowania takich korzyści przez te osoby od osób zarządzających ustalonym podmiotem gospodarczym”.

O zatrzymaniu przez CBA na potrzeby tego śledztwa 16 osób informował w poniedziałek rzecznik koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

Beata Galas powiedziała PAP w środę, że prokuratura nie informuje o treści zarzutów postawionych zatrzymanym. Powiedziała tylko, że chodzi zarówno o wręczanie, jak i przyjmowanie korzyści majątkowych.

Galas poinformowała, że wobec siedmiu osób – w tym burmistrz Sokółki – prokuratura skierowała wnioski o areszt, pozostałe osoby zostały zwolnione, zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe w wysokości od 20 tys. do 2 mln zł.

Jak dowiedziała się PAP w Sądzie Rejonowym w Białymstoku, trwają jeszcze posiedzenia sądu, na których rozpatrywane są wnioski o areszt.

Z wcześniejszego komunikatu prokuratury wynika, że zarzuty usłyszał m.in. prezes giełdowej spółki Trakcja Arkadiusz A. Zastosowano wobec niego m.in. poręczenie majątkowe w kwocie 80 tys. zł. W poniedziałek Trakcja SA informowała o zatrzymaniu jej prezesa; we wtorek w komunikatach podała, że nie został aresztowany, a następnie podała, że rada nadzorcza zawiesiła go w pełnieniu funkcji prezesa z powodu „tymczasowego braku możliwości sprawowania przez niego czynności”.

Postępowanie w sprawie zostało wszczęte w 2022 roku; nie wiadomo, czy już wcześniej były w tej sprawie zatrzymania i stawiane zarzuty innym osobom.(PAP)

Red. M. L.

Fot. PAP/Marcin Obara

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy