Rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

19 września rozpoczyna się 10. Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Nowotwory głowy i szyi stanowią 5 proc. wszystkich nowotworów, ale wiedza na ich temat jest znacznie mniejsza niż w przypadku innych chorób. By to zmienić – w poniedziałek (19.09) rozpoczyna się 10. Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Głównym przesłaniem Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest zwiększenie świadomości o tych chorobach, a zarazem przyczynienie się do wczesnej ich wykrywalności, a wraz z tym – obniżenia śmiertelności.

Rak głowy i szyi to każdy nowotwór powyżej obojczyka, z wyłączeniem nowotworów mózgu i gałki ocznej. Pod względem częstości występowania jest to szósty nowotwór złośliwy i ósma przyczyna zgonów pośród nowotworów złośliwych w Europie. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce rocznie diagnozuje się 11 tys. nowych przypadków nowotworów okolicy głowy i szyi – o 25 proc. więcej niż przed 10 laty.
Główne czynniki ryzyka tych nowotworów to palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu; zwiększają one ryzyko zachorowania nawet 10–20 razy. W ostatnich latach coraz większą rolę odgrywa również zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papilloma Virus).

Obojętnie jaka jest przyczyna nowotworów głowy i szyi najważniejsze jest wczesne ich wykrycie. Szanse na wyleczenie sięgają wtedy 80-90 proc. Niestety, prawie 60 proc. tych nowotworów diagnozowanych jest w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie, aż dwie trzecie chorych nie przeżywa 5 lat.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka, będąca głównym przesłaniem kampanii edukacyjnej „Make Sense”. W 2013 r. w jej ramach zaproponowano regułę „1 przez 3”. Polega ona na tym, że wystarczy jeden z sześciu objawów, który trwa co najmniej trzy tygodnie, by niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Objawami nowotworów głowy i szyi są:

niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej, ból gardła i chrypka, ból podczas połykania lub trudności z połykaniem, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa.

Koordynator akcji w Białymstoku prof. Ewa Sierko, kierownik Oddziału Radioterapii I BCO (także z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku) przypomina, że początkowe objawy nowotworów głowy i szyi przypominają zwykłą, przedłużającą się infekcję gardła.

To może być chrypka (przy raku krtani), objawy podobne do aft, nadżerki błony śluzowej, bóle ucha, jednostronne krwawienia z nosa, guzki na szyi. Prof. Ewa Sierko podkreśla, że gdy objawy te utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie i wcześniejsze leczenie nie przynosi efektów, należy natychmiast zgłosić się do specjalisty.

Eksperci podkreślają, że większość nowotworów diagnozowana jest niestety w zaawansowanym stadium choroby. Apelują o niebagatelizowanie najmniejszych objawów choroby.

Podczas 10. Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi będzie można zrobić bezpłatne badania w dwóch białostockich szpitalach

W środę (21.09) od 12:00 do 14:00 badania będą w poradni chirurgii szczękowo-twarzowej Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku, przy ul. Skłodowskiej 26 (parter, pokój nr 16). Wcześniej należy zarejestrować się pod numerem telefonu 85 748 82 35.

We wtorek, w środę i piątek od 9:00 do 13:00 bezpłatne badania będą w poradni chirurgii szczękowo-twarzowej USK przy ul. Waszyngtona w Białymstoku (blok M, gabinet 1003, parter). Osoba do kontaktu lek. med. Piotr Bortnik: tel. 85 746 83 76.

Red. M.L.

Fot. PAP

Białostockie Centrum Onkologii / PAP Regiony/ Polskie Radio Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy