Ruszyła czwarta edycja kampanii „Świeć przykładem – bądź widoczny”

Do bezpiecznej jazdy i noszenia przez pieszych na drogach elementów odblaskowych w ramach kampanii zachęcają: Policja, Sekretariat KEP i Polska Rada Ekumeniczna. Wojewódzka inauguracja 4 edycji akcji ,,Świeć Przykładem – bądź widoczny!” odbyła się 24 września w Szkole Podstawowej w Nowym Aleksandrowie.

 

,,Świeć Przykładem – bądź widoczny!"

? SP w Nowym Aleksandrowie – wojewódzka inauguracja 4 edycji akcji ,,Świeć Przykładem – bądź widoczny!"

Gepostet von Podlaskie24.PL am Donnerstag, 24. September 2020

 

Z danych statystycznych wynika, że od października do stycznia, kiedy znacznie wcześniej zapada zmrok, zdarza się najwięcej wypadków z udziałem pieszych. Najczęściej ofiarami są osoby starsze powyżej 60, a także osoby w wieku 40-59 lat.

 – Musimy nosić elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, wówczas spełniają one swoją funkcję. Informują kierowców o tym, że pieszy jest na drodze. Że mają zwolnić, i bezpiecznie zachować się w stosunku do niechronionego uczestnika ruchu drogowego – mówi starszy aspirant Aneta Łukowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. – Dzisiaj łączymy siły: środowisko duchowieństwa, środowisko oświaty i podlaskich policjantów, właśnie na rzecz promowania noszenia odblasków. Gościmy w Szkole Podstawowej w Nowym Aleksandrowie. Chcemy za pośrednictwem najmłodszych uczniów skierować przesłanie do osób dorosłych, ponieważ – o ile z dziećmi nie mamy najmniejszych problemów jeśli chodzi o widoczność, bo dzieci  słuchają nas policjantów, i dorosłych, i noszą elementy odblaskowe, o tyle właśnie osoby dorosłe niekoniecznie. A zwłaszcza nasi seniorzy. Dlatego właśnie dzisiaj, za pośrednictwem naszych wspaniałych najmłodszych mieszkańców województwa podlaskiego, mamy przesłanie. Pamietajmy o tym, żeby w okresie jesienno-zimowym być widocznym na drodze, właśnie poprzez noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu – dodaje Aneta Łukowska.

Policjanci przypominają:

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.


4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

6. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).


 

Organizatorzy akcji „Świeć przykładem – bądź widoczny” radzą, aby odblaski umieszczać, np. na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców, gdyż tam są najbardziej widoczne.

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

Policja.pl

4 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy